Skrzynia posażna

 

STATYSTYKI
  • 5735 Wejścia

 

Opis

Skrzynie jako jeden z podstawowych sprzętów schówkowych, stanowił także jeden z głównych elementów wystroju chłopskiego wnętrza. Skrzynia razem z wypełniającymi ją płótnami na bieliznę, pościelą i strojami, trafiała do chłopskiej chaty jako posag wprowadzającej się panny młodej. Ten znajdujący się praktycznie w każdym chłopskim domostwie mebel stanowił wyznacznik zamożności właścicielki, dlatego starano się by był on jak najbardziej dekoracyjny – stąd umieszczone na nich bogate dekoracje malarskie, o formach charakterystycznych dla danego regionu.

Prezentowana skrzynia w formie prostopadłościanu, wsparta z czterech stron na podstawie deskowej z esowatymi wycięciami i przytwierdzonymi do niej z każdej strony czterema drewnianymi kołami, przykryta jest wiekiem, zamykanym na zamek, którego niewielki szyld widoczny jest na ścianie frontowej skrzyni. Bogata dekoracja malarska wykonana została bezpośrednio na wygładzonej ścianie lica oraz wieka skrzyni w kolorze ciemnobrązowym, żółtym, błękitnym, różowym oraz białym. Wykorzystano popularne w twórczości ludowej motywy floralne. Pomiędzy dwoma rozgałęziającymi się wiciami kwiatów znajduje się dekoracyjnie obramowane kwadratowe pole o niebieskim tle, na którym widoczny jest wieniec, a w nim rozeta. Ta sama dekoracja została powtórzona na wieku.

Zarówno kolorystyka jak i zastosowany układ motywów, nie jest charakterystyczny dla regionu Mazur. Jak wynika z relacji darczyńcy, skrzynia dotarła tu wraz z przesiedleńcami z akcji "Wisła" aż z południa Polski, z miejscowości Wólka Żmijowska w powiecie lubaczowskim i znajdowała się w posiadaniu rodziny od co najmniej trzech pokoleń.

Literatura:
R. Reinfuss "Ludowe skrzynie malowane", Warszawa 1954
Karta ewidencyjna obiektu z zasobów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Specyfikacja

Data archiwizacji28 stycznia 2015 (28.01.2015)
DatowanieXIX/XX w.
MiejsceMuzeum Kultury Ludowej, Węgorzewo
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
SygnaturaB/N
WłaścicielMuzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.