Rzeźba "Szopka"

 

STATYSTYKI
  • 5558 Wejścia

 

Opis

Cała różnorodna twórczość Jana Kowalskiego, autora prezentowanej rzeźby, była ściśle powiązana z kulturą ludową. Jego prace z pogranicza sztuki ludowej i tzw. naiwnej, za pomocą prostej formy poruszają wartości ponadczasowe. Artysta został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym w 2002 r. nagrodą im. Oskara Kolberga. Jego prace były wystawiane praktycznie w całej Europie, od Wielkiej Brytanii, po Niemcy i byłe państwa Związku Radzieckiego czy Czechosłowacji.

Prezentowana rzeźba przedstawia scenę narodzin Chrystusa. W sposób właściwy dla Jana Kowalskiego typowe postacie pojawiające się w bożonarodzeniowej szopce – tzn. pasterze, trzej królowie z darami, aniołowie, czy nawet święta rodzina ubrani są w regionalne stroje Warmii, Mazur i Powiśla. Ciekawym motywem jest znajdujące się w centrum przedstawienia drzewo, w tym przypadku symbolizujące drzewo życia, grzech pierworodny, ale i przyszłą śmierć Chrystusa na krzyżu.

Literatura:
Z. Kumórek, Posłowie [w: ] J. Kowalski "Fraszki 1999", Iława 1999
Karta ewidencyjna obiektu z zasobów Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 lutego 2015 (11.02.2015)
Datowanie1998 r.
MiejsceMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, Olsztynek
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
SygnaturaMBLO-1574/s
WłaścicielMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.