Rzeźba "Warmianka"

 

STATYSTYKI
  • 6308 Wejścia

 

Opis

Wśród prac rzeźbiarskich Jana Kowalskiego znaleźć można anioły, Jezusy, bociany i inne ptaki oraz płaskorzeźby przedstawiające ludzi pracujących w polu. Dużą część jego rzeźb stanowią również baby ubrane w tradycyjne regionalne stroje ludowe Warmii, Mazur i Powiśla. Artysta ten był lokalnym społecznym działaczem kultury, niezwykle aktywnie wspierającym popularyzowanie regionalnej kultury ludowej. Przy własnym domu założył Izbę Twórczości Ludowej, gdzie preznetowana jest jego własna twórczość, ale i innych lokalnych twórców ludowych. Prowadził również warsztaty dla kolejnych pokoleń rzeźbiarzy. Oprócz rzeźby zajmował się również twórczością literacką. Za swoją działalność został doceniony licznymi nagrodami, w tym prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga.

Prezentowana postać "Warmianki" przedstawia kobietę w tradycyjnym stroju ludowym. Ubrana jest w mocno marszczoną spódnicę, w charakterystycznym dla tej części ubioru na Warmii kolorze czerwonym z poziomymi niebieskimi paskami u dołu. Na ramionach postać zarzuconą ma ciemną chustę, która na Warmii zastępowała kobietom płaszcze. Najcharakterystycznejszą i najbardziej ozdobną częścią kobiecego ubioru na Warmii była jednak, widoczna również w prezentowanej rzeźbie, "czarna mycka", czyli rodzaj czepka. To nakrycie głowy składało się z ozdobnie haftowanego denka, szerokiego z przodu otoku, oraz wstążek, które z przodu służyły do zawiązania czepka pod szyją, a z tyłu zawiązane w dekoracyjną kokardę dodatkowo zdobiły czepek.


Literatura:
Z. Kumórek, Posłowie [w: ] J. Kowalski "Fraszki 1999", Iława 1999
A. F. Klonowski, "Atlas Polskich Strojów Ludowych" Cz. I., Pomorze i Warmia, z. 3., "Strój Warmiński", Wrocław 1960
Karta ewidencyjna obiektu z zasobów Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 lutego 2015 (11.02.2015)
Datowanie1996 r.
MiejsceMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, Olsztynek
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
SygnaturaMBLO-1452/s
WłaścicielMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.