Rzeźba ludowa - Pieta

 

STATYSTYKI
  • 9159 Wejścia

 

Opis

Pieta w sztukach plastycznych to przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. Temat Piety, na Warmii, wśród XIX i XX wiecznych artystów ludowych, zajmował szczególne miejsce i był bardzo popularny. Charakterystyczne dla twórczość ludowej jest to, że sztuka ta jest samorodna, spontaniczna i uprawiana przez artystów nieprofesjonalnych, same rzeźby, są prawie zawsze w ujęciu frontalnym, postaci są nieproporcjonalne. Ludowe rzeźby figuralne, najczęściej lokowane były w kapliczkach, nazywano je świątkami. Prezentowana tu rzeźba jest polichromowana. Twarz Matki boskiej wyraża smutek i troskę. Postać Jezusa (owinięta jedynie przepaską wokół bioder) ma charakterystycznie dla Piety zarysowane wystające żebra, jednak nie jest bardzo szczupła. Jezus leży bezwładnie na boku, jego ciało ułożone jest w sposób nienaturalny.
Charakterystyczne dla obu postaci są zaczerwienione oczy oraz usta, które potęgują wrażenie cierpienia i rozpaczy.

Rozmiary rzeźby: wys. 60 cm; szer. 36 cm; dł. 22 cm

 

Specyfikacja

Data archiwizacji20 listopada 2013 (20.11.2013)
Datowaniepocz. XIX w.
MiejsceMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, (magazyn w Stajni z wozownią z zespołu pałacowo-parkowego w Prośnie), Olsztynek
Mapa GIS pokaż na mapie GIS
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
TematykaPieta
SygnaturaMBLO-681
WłaścicielMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.