Kopia wieży z Maniek

 

STATYSTYKI
  • 4237 Wejścia

 

Opis

Znajdująca się w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku, w bezpośrednim sąsiedztwie kopii kościoła z Rychnowa wieża, stanowi kopię dzwonnicy z Maniek, wykonanej przez wiejskiego cieślę Hansa Weicherta w 1685 r. Kopię wykonali w 1911 r. pracownicy Ostpreussisches Heimatmuseum w Królewcu, a stamtąd budowla została translokowana w latach 1938-1942 do muzeum w Olsztynku.

Jest to prosta konstrukcja ramowo – słupowa, wzniesiona na planie czworoboku na kamiennym fundamencie. Jednorodną bryłę budowli tworzy ścięty ostrosłup dwóch pierwszych kondygnacji, nałożony na nie nieco szerszy sześcian trzeciej kondygnacji oraz kryty trzciną stożkowy dach, na którego szczycie umieszczona jest iglica z kulą, chorągiewką z datą: "AD 1911" i krzyżem. Cała wieża jest oszalowana, a wystające poza obręb niższych kondygnacji, listwy trzeciej kondygnacji są przycięte w szpic, tworząc ozdobną falbankę. Trzecia kondygnacja mieści również dzwony.

Warto wpsomnieć, że podczas przeprowadzanych prac konserwatorskich w iglicy wieży znaleziono puszkę z miedzianą tubą owiniętą w plik gazet z 1941 r. Były w niej zamknięte m. in. ręcznie spisane na pergaminie akt erekcyjny muzeum w Królewcu z datą 1912 r oraz akt erekcyjny muzeum w Olsztynku z datą 1939 r. Na wszystkim widniał ślad po przestrzeleniu kulą.

Literatura:
"Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku. 100 lat", Red. E. Wrochna, Olsztynek 2013
Karta ewidencyjna zabytku architektury z zasobów Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku

 

Specyfikacja

Data archiwizacji2 marca 2015 (02.03.2015)
Datowanie1911 (oryginał 1685 r.)
MiejsceMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, Olsztynek
KategoriaArchitektura
WłaścicielMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.