Talerz

 

STATYSTYKI
  • 4682 Wejścia

 

Opis

Talerz, zaliczany do tzw. fajansów pomorskich, został odkryty podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w Mikołajkach na nabrzeżu przy moście łączącym miasto z Karłowem (ul. Okrężna). Znaleziono go w warstwie niwelacyjnej, powstałej najpewniej po pożarze miasta w 1822 roku. Cechy techniczne, technologiczne oraz morfologiczne pozwalają datować zabytek na przełom XVIII i XIX wieku – początek XIX wieku. Naczynie zostało zrekonstruowane przez Andrzeja Drozdka z Olsztyna.
Talerz na tzw. pustej nóżce został wytoczony na kole garncarskim, plastycznie ukształtowano jego krawędź, po czym został poszkliwiony. W centralnej części umieszczono wizerunek kroczącego ptaka. O ile jest to dość charakterystyczne naczynie z mazurskiej zastawy stołowej, o tyle jego techniczne wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Talerz jest dekoncentryczny, posiada za bardzo ściętą „pustą nóżkę”, malunek ptaka jest nieudolny, a szkliwo jest przepalone. Na każdym etapie jego produkcji coś szło nie tak. Szewski poniedziałek?


Dr Jerzy Marek Łapo
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Specyfikacja

Data archiwizacji3 marca 2015 (03.03.2015)
DatowanieXVIII/XIX w., początek XIX w.
MiejsceMuzeum Kultury Ludowej, Węgorzewo
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaMuzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
WłaścicielMuzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Strona wwwwww.muzeum-wegorzewo.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.