Garnek

 

STATYSTYKI
  • 5203 Wejścia

 

Opis

Garnek został odkryty podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w Giżycku przy ul. Unii Europejskiej. Jego fragmenty znajdowały się w jamie śmietnikowej, do której śmieci wyrzucał lokalny garncarz. Cechy techniczne, technologiczne oraz morfologiczne pozwalają datować powstanie i użytkowanie naczynia na drugą połowę XIX wieku – przełom XIX i XX wieku. Naczynie zostało zrekonstruowane przez Andrzeja Drozdka z Olsztyna.
Garnek został wytoczony na szybkoobrotowym kole garncarskim przez wprawnego rzemieślnika, o czym świadczy niewielka grubość ścianek naczynia. Garncarz dodatkowo jeszcze dokleił przy krawędzi wylewu garnka jedno ucho. Naczynie, wykonane z żelazistej gliny nie zostało poszkliwione. Było użytkowane w kuchni – o tym świadczą okopcenia na jego zewnętrznej powierzchni, a potem… się stłukło i jego szczątki wrzucono do przydomowego śmietnika. Teraz, zdawałoby się niepotrzebny już nikomu zniszczony garnek, po rekonstrukcji jest ozdobą muzealnej kolekcji.

Dr Jerzy Marek Łapo
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Specyfikacja

Data archiwizacji3 marca 2015 (03.03.2015)
Datowanie2. poł. XIX w., XIX/XX w.
MiejsceMuzeum Kultury Ludowej, Węgorzewo
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaMuzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
WłaścicielMuzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Strona wwwwww.muzeum-wegorzewo.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.