Kapliczka w Brzostkach

 

STATYSTYKI
  • 3361 Wejścia

 

Opis

Kapliczki na Warmii powstawały zarówno z fundacji całych społeczności wiejskich, jak i pojedynczych zamożnych gospodarzy, dlatego też zdarzają się przypadki gdy w jednej miejscowości, kapliczki stoją przy paru gospodarstwach – była to wówczas oznaka zamożności właściciela gospodarstwa. Bez względu na fundacje stanowiły one jednak wspólną strefę sacrum, namiastkę świątyni, punkt organizacji religijnej wspólnoty. Wystawienie kapliczki musiało być wcześniej uzgodnione z proboszczem danej parafii, ale zwykle wynikało z wewnętrznej potrzeby samej wspólnoty, bez specjalnej zachęty ze strony duchowieństwa. Samo jej poświęcenie było dużym wydarzeniem dla wszystkich mieszkańców miejscowości.

Kapliczka znajdująca się w centrum wsi Brzostki, umiejscowiona została w bliskim sąsiedztwie dużego gospodarstwa. Przedstawia typ charakterystyczny dla tych obiektów powstających w 1. poł. XIX w. Prostą, jednokondygnacyjną kapliczkę na wysokim cokole wieńczy dwuspadowy dach. Od strony drogi, w elewacji frontowej, na cokole znajduje się prostokątna płycina, a powyżej niej głęboka wnęka zamknięta łukiem. W ścianie tylnej kapliczki, znajduje się płytsza od frontowej wnęka o tym samym wykroju. Kapliczka została wtórnie przemalowana, a w jej dwóch wnękach ustawione zostały dewocjonalia.

Literatura:
J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 lipca 2015 (09.07.2015)
Datowanie1. poł. XIX w.
MiejsceBrzostki, obiekt znajduje się w centrum miejscowości, przy domostwie znajdującym się po wschodniej stronie zbiornika wodnego, po południowej stronie domostwa od strony ściany szczytowej, na znajdujących się przy domostwie terenach uprawnych
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.