Kapliczka w Błudowie

 

STATYSTYKI
  • 2349 Wejścia

 

Opis

Na Warmii po pierwszej wojnie światowej wznoszono nawiązujące formą architektoniczną do kapliczek, zwykle neobarokowe, pomniki upamiętniające poległych na froncie. Tak jak w przypadku kapliczek, często umieszczano w nich przedstawienia sakralne, głównie nawiązujące do symboliki śmierci i zmartwychwstania - przedstawienia Chrystusa Miłosiernego lub Zmartwychwstałego oraz Piety. Charakterystyczne były dla nich elementy symboliki żołnierskiej, takie jak np. przedstawienia Krzyża Żelaznego – niemieckiego, wojennego odznaczenia. Po drugiej wojnie światowej napływowa ludność usuwała je, zacierając pierwotną funkcje obiektów, adaptując je tym samym na obiekty czysto kultowe.

Prezentowana kapliczka, pierwotnie pełniła funkcję upamiętnienia mieszkańców wsi lub parafii poległych na froncie pierwszej wojny światowej. Neobarokowa wysoka bryła wzniesiona jest na planie prostokąta na trzystopniowym cokole. Jej podstawa jest szersza od korpusu, który od góry zamknięty jest łukiem pełnym. W ścianie frontowej tablica z nazwiskami poległych, powyżej niej, w partii szczytu wnęka, od dołu podkreślona wydatnym gzymsem, od góry zwieńczona charakterystycznym, dekoracyjnym łukiem kotarowym czterodzielnym. Na szczycie kapliczki metalowy krucyfiks.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji13 października 2015 (13.10.2015)
Datowaniepo 1918
MiejsceBłudowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, w sąsiedztwie kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błudowie
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.