Kapliczka we Frączkach

 

STATYSTYKI
  • 1989 Wejścia

 

Opis

Znaczny wzrost ilości fundowanych w 2 poł. XIX w. kapliczek, wiązał się m.in. ze wzrostem popularności kultu maryjnego. Na Warmii, Matka Boska oraz poświęcone jej nabożeństwa majowe i loretańskie, cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem w związku z objawieniami maryjnymi w Gietrzwałdzie w 1877 r. Powstające wówczas kapliczki były miejscem, w którym lokalne społeczności gromadziły się na modlitwie kierowanej właśnie do Matki Bożej.

Prezentowany obiekt to neogotycka kapliczka, wzniesiona z czerwonej cegły licowej, na planie prostokąta, przykryta dwuspadowym dachem. W ścianie frontowej niewysokiego, nieco węższego od korpusu, cokołu znajduje się prostokątna płycina, w której umieszczony napis „AVE MARYJA”. Powyżej, w ścianie frontowej, wysoka, sięgająca trójkątnego szczytu kapliczki, zakończona łukiem ostrym wnęka, zamknięta przeszkloną ramą okienną. Krawędzie, zwieńczonego metalowym krzyżem, dachu dekoracyjnie zakończone. W ścianach bocznych kapliczki, na wysokości wnęki ściany frontowej płyciny w kształcie krzyża łacińskiego umieszczonego na poziomej podstawie.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji3 lutego 2016 (03.02.2016)
DatowanieXIX/XX w.
MiejsceFrączki; kapliczka znajduje się w północnej części miejscowości;po wschodniej stronie głównej drogi przechodzącej przez miejscowość, przy kościele p.w. Św. Marii Magdaleny, na zachód od niego
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.