Kapliczka w Pakoszach

 

STATYSTYKI
  • 2192 Wejścia

 

Opis

Szczęśliwie wiele kapliczek nadal cieszy się szacunkiem lokalnych społeczności, które jak tylko potrafią, dbają o te zabytkowe obiekty, stanowiące dziedzictwo dawnych mieszkańców ich miejscowości. Czasami starania te prowadzą jednak do zatarcia dawnej formy wiekowych kapliczek lub jej całkowitego przekształcenia.

Prezentowana prosta kapliczka wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dachem pulpitowym. W ścianie frontowej na osi kapliczki, znajduje się wnęka zamknięta łukiem dwuspadowym. Ponad nią prostokątny pas gzymsu, oddzielający partię prostego szczytu od niższej kondygnacji obiektu. Formą dachu obiekt nawiązuje do asymetrycznych dachów kapliczek XVII – wiecznych. Cały obiekt wtórnie pomalowany został na trzy jaskrawe kolory.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji8 lutego 2016 (08.02.2016)
DatowanieXIX w.
MiejscePakosze; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, na wschód od głównego skrzyżowania, po południowej stornie drogi prowadzącej do Pieniężna; w pobliżu gospodarstwa nr 8
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.