Kapliczka w Pakoszach

 

STATYSTYKI
  • 2252 Wejścia

 

Opis

W związku z bardzo rzadko zachowanymi materiałami źródłowymi na temat fundacji poszczególnych kapliczek ich datacja jest bardzo utrudniona. Stosowana w podobnych przypadkach w historii sztuki datacja na podstawie formy obiektu, też nie jest w tym przypadku wystarczająca ponieważ kapliczki były wznoszone według tych samych wzorców w bardzo dużym przedziale czasu, często też nawet jeśli wzorce te uległy zmianie chętnie wracano do poprzednich rozwiązań. Tak jest m. in. w przypadku prezentowanej kapliczki z Pakosz. Wzniesiona ok. poł. XIX w., realizuje założenia znanego i popularnego wzoru kapliczek powstających już od połowy XVIII w.

Prosta, zwarta i wysoka bryła dwukondygnacyjnej tynkowanej kapliczki z Pakosz, wzniesiona został na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. Gładkie, pozbawione dekoracji ściany obiektu rozczłonkowane są jedynie przez umieszczone w ścianie frontowej wnęki. Umieszczona w centrum pierwszej kondygnacji wnęka, zakończona łukiem odcinkowym jest znacznie szersza od wnęki znajdującej się w drugiej kondygnacji. Kondygnacje oddziela od siebie pas płaskiego gzymsu.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 lutego 2016 (09.02.2016)
Datowaniepoł. XIX w.
MiejscePakosze; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, na południe od głównego skrzyżowania, po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Brzostki; na terenie gospodarstwa nr 11
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.