Kapliczka w Krzyżewie

 

STATYSTYKI
  • 2385 Wejścia

 

Opis

Kapliczki często wyznaczały granice miejscowości. W ludowej świadomości oznaczały gdzie kończy się obszar poznany, bezpieczny i wolny od działania złych duchów.

Prezentowana, tynkowana, neogotycka kapliczka wzniesiona została na planie kwadratu na wysokim dwustopniowym cokole i przykryta namiotowym dachem, w narożach flankowanym przez prosto zakończone sterczyny. W ścianie frontowej, w części nieco węższego od cokołu korpusu, wnęka zakończona łukiem ostrym, zamknięta drewnianą, przeszkloną ramą okienną. W ścianie tylnej wnęka powtarzająca jej kształt. Strefę dachu od korpusu oddziela gzyms okapowy. Dach zwieńczony przez dekoracyjny, metalowy krucyfiks. Teren wokół kapliczki otoczony przez dekoracyjnie wykończony metalowy płotek.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 lutego 2016 (09.02.2016)
Datowanie2. poł. XIX w.
MiejsceKrzyżewo; kapliczka znajduje się po południowej stronie drogi prowadzącej do miejscowości od zachodu; na skraju lasu w pobliżu stawów
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.