Kapliczka w Krzyżewie

 

STATYSTYKI
  • 2475 Wejścia

 

Opis

Stosowane formy przy nowo wznoszonych warmińskich kapliczkach często nie ulegały zmianom i przekształceniom na przestrzeni bardzo długich okresów czasu. Przykładem świadczącym o długich tradycjach architektonicznych rozwiązań tych obiektów mogą być znajdujące się w Krzyżewie dwie niemal identyczne kapliczki, które zgodnie z zapisami na ich chorągiewkach dzieli aż 160 lat.

Prezentowana wysoka, trzykondygnacyjna, tynkowana kapliczka w Krzyżewie wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem, ustawionym do drogi kalenicowo, tzn. nie jak w większości przypadków szczytem, ale połacią dachową. Wysoka podstawa umieszczona na niskim cokole oddzielona jest od drugiej kondygnacji wydatnym gzymsem. Na osi ściany drugiej kondygnacji znajduje się zakończona łukiem odcinkowym wnęka zamknięta przeszkloną ramą okienną. Wnęka w ścianie tylnej na tej samej wysokości powtarza jej kształt. W najwyższej trzeciej kondygnacji również oddzielonej gzymsem, znajduje się prześwit z czterema zakończonymi łukami otworami. Dach kapliczki zwieńczony jest przez metalowy krzyż z chorągiewką z datą 1886.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 lutego 2016 (11.02.2016)
Datowanie1886
MiejsceKrzyżewo; kapliczka znajduje się po północnej stronie drogi prowadzącej do miejscowości od zachodu
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.