Kapliczka w Krzyżewie

 

STATYSTYKI
  • 2782 Wejścia

 

Opis

Stosowane formy przy nowo wznoszonych warmińskich kapliczkach często nie ulegały zmianom i przekształceniom na przestrzeni bardzo długich okresów czasu. Przykładem świadczącym o długich tradycjach architektonicznych rozwiązań tych obiektów mogą być znajdujące się w Krzyżewie dwie niemal identyczne kapliczki, które zgodnie z zapisami na ich chorągiewkach dzieli aż 160 lat.

Prezentowana wysoka, tynkowana kapliczka z miejscowości Krzyżewo, wzniesiona została na planie kwadratu i przykryta dwuspadowym dachem. Na niewysokim cokole znajduje się wysoka podstawa oddzielona od następnej kondygnacji wydatnym gzymsem. Na osi tej kondygnacji wnęka zakończona łukiem odcinkowym, na tej samej wysokości powtarzająca jej kształt wnęka w ścianie tylnej. Powyżej, oddzielony gzymsem prześwit z czterema zakończonymi łukami otworami. W prześwicie ustawiony został krucyfiks. Dach zwieńczony metalową chorągiewką z datą 1726.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 lutego 2016 (11.02.2016)
Datowanie1726
MiejsceKrzyżewo; kapliczka znajduje się po północnej stronie drogi prowadzącej do miejscowości od zachodu; w pobliżu kapliczki, na wschód od niej niewielki staw; po przeciwnej stronie drogi gospodarstwo nr 6
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.