Kapliczka w Międzylesiu

 

STATYSTYKI
  • 2486 Wejścia

 

Opis

Kapliczki wznoszono także często z konkretną intencją. Miały one być formą podziękowania za Boże błogosławieństwo, prośbą o jej udzielenie, ale czasami kapliczki wznoszone były również w ramach pokuty za grzechy. Tak, według miejscowej legendy, miało być właśnie z trzema kapliczkami w okolicach miejscowości Międzylesie, gdzie znajduje się sanktuarium pielgrzymkowe z kościołem p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zgodnie z legendą ich fundatorzy, w ten sposób chcieli odpokutować znieważenie krzyża w 1713 r. Na ile ta miejscowa tradycja jest prawdziwa, trudno dzisiaj stwierdzić ponieważ ufundowane rzekomo przez pokutników obiekty są znacznie późniejsze, a także znacznie różnią się między sobą formą, co mogłoby zaprzeczać ich powstaniu w tym samym czasie.

Prosta tynkowana kapliczka wzniesiona została na szerokiej, ale niskiej podstawie. Sama zwarta bryła kapliczki, wzniesiona na planie mniejszego prostokąta i przykryta dwuspadowym dachem, który w szczycie zwieńczony jest przez niewielki krzyż. W ścianie frontowej kapliczki wnęka zakończona łukiem dwuspadowym.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji22 lutego 2016 (22.02.2016)
Datowaniepoczątek XX w.
MiejsceMiędzylesie, gm. Dobre Miasto; kapliczka znajduje się w lesie w pobliżu miejscowości, przy lokalnej drodze prowadzącej do miejscowości od strony północno-wschodniej, w kierunku miejscowości Swajnie;
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.