Sztych (końcówka głowni) broni białej

 

STATYSTYKI
  • 4932 Wejścia
  • 648 Pobrań

 

Opis

Głownie różnych rodzajów broni białej występujących w średniowieczu, ulegały zmianom na przestrzeni całej epoki i uwarunkowane były zarówno wprowadzanymi zmianami w uzbrojeniu ochronnym, jak i rozwojem technologii ich wykuwania. Głownie różniły się kształtem, również w zależności od rodzaju broni, której częścią były. Głownie najpowszechniej stosowanego w średniowieczu rodzaju broni białej – mieczy, były z reguły proste i obusieczne. Równie popularne, ale mniej szlachetne i używane w walce z reguły jako broń uzupełniająca, zazwyczaj przez przedstawicieli niższych warstw społecznych, były noże bojowe, zwane również puginałami nożowymi. Ich głownie były proste, ale jednosieczne i zdecydowanie krótsze od mieczy. Tańszą alternatywę dla mieczy stanowiły kordy i tasaki, wykonywane z gorszych materiałów. Kordy, z jednosieczną głownią, przypominały nieco wydłużone noże bojowe, z kolei głownie tasaków, również jednosieczne, charakterystycznie rozszerzały się ku końcowi lub miały wyraźnie ścięty asymetryczny sztych.

Prezentowana głownia broni białej zachowana jest tylko we fragmencie. Jest to dolna jej część zwana sztychem. Jego kształt wskazuje na to, że była to broń jednosieczna.

Literatura:
K. Kwiatkowski, „Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525. Korporacja, jej pruskie władztwo, zbrojni, kultura wojny i aktywność militarna”, Toruń 2016
Z. Żygulski, „Broń w dawnej Polsce: na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu”, Warszawa 1982

Zrealizowano we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Prawa do wizerunków cyfrowych: Domena publiczna - https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji15 maja 2016 (15.05.2016)
DatowanieX-XV w.
MiejsceMuzeum Bitwy pod Grunwaldem, Stębark
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
SygnaturaNr inw. 99
WłaścicielMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Strona wwwwww.muzeumgrunwald.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.