Element ostrogi

 

STATYSTYKI
  • 3801 Wejścia
  • 729 Pobrań

 

Opis

W średniowieczu rycerstwo było nierozerwalnie powiązane z jeździectwem. Wraz z rozwojem kultury i obyczajowości tego wyróżniającego się stanu panującego systemu feudalnego, jego symbolem stał się element oporządzenia jeździeckiego - ostrogi. W związku z przypisywanym im symbolicznym znaczeniem, pomimo niewielkiej i niewygodnej do zdobienia, wykonanej z żelaza płaszczyzny, często pokrywano je okolicznościowymi napisami, monogramami, a także blaszkami miedzianymi, srebrnymi lub nawet złotymi. Zachował się zapis ustaw ogłoszonych na kapitule generalnej przez wielkiego mistrza Dietricha burgrafa von Altenburg, z prawdopodobnie 1335 r., który zakazywał ozdabiania wszystkich części ostróg. Trudno dzisiaj stwierdzić w jakim stopniu był on przestrzegany przez członków zakonu krzyżackiego. Niemniej jednak forma ostróg ulegała zmianom, warunkowanym nie tylko gustami zamawiających je rycerzy, ale również względami funkcjonalnymi, jak zmiany w sposobie jeżdżenia konno.

Prezentowany fragment ostrogi, to kabłąk o dwóch ramionach z bodźcem, na którego końcu prawdopodobnie znajdowały się widełki i umieszczone w nich gwiaździste kółeczko.

Literatura:
K. Kwiatkowski, „Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525. Korporacja, jej pruskie władztwo, zbrojni, kultura wojny i aktywność militarna”, Toruń 2016
A. Nadolski (red.), "Uzbrojenie w średniowiecznej Polsce 1350 - 1450", Łódź 1990

Zrealizowano we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Prawa do wizerunków cyfrowych: Domena publiczna - https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji30 grudnia 2016 (30.12.2016)
DatowanieX-XV w.
MiejsceMuzeum Bitwy pod Grunwaldem, Stębark
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
SygnaturaNr inw. 174
WłaścicielMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Strona wwwwww.muzeumgrunwald.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.