Żeleźce topora

 

STATYSTYKI
  • 3760 Wejścia
  • 759 Pobrań

 

Opis

Topory były najpopularniejszym w średniowieczu rodzajem broni obuchowej. Stanowiły głównie wyposażenie pieszych wojowników, chociaż czasami były one używane również w oddziałach jazdy, w czasie walki w bliskim starciu lub w przypadku mniejszych egzemplarzy do ciskania nim w przeciwników. Zachowane liczne przykłady podstawowego elementu toporów – żeleźców, pozwalają na prześledzenie rozwój formy tej, służącej do zadawania głównie ran ciętych i miażdżonych, broni. Na przestrzeni wieków zmianom ulegał kształt, wielkość oraz proporcje ich ostrza, osady i obucha. Na ich podstawie, specjaliści zajmujący się bronioznawstwem klasyfikują odnajdywane zabytki.

Prezentowany przykład żeleźca posiada lekko łukowate, długie wąskie ostrze z tzw. „brodą” wyciągniętą w dół, połączone bardzo wąską i długą szyjką, z osadą, w której osadzone było najprawdopodobniej drewniane toporzysko.

Warto zajrzeć do załączonego materiału filmowego, w którym dr Piotr A. Nowakowski opowiada o tym w jaki sposób prezentowane żeleźce topora bojowego trafiło do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Literatura:
M. Głosek, "Późnośredniowieczna broń obuchowa w zbiorach polskich", Warszawa 1996
K. Kwiatkowski, „Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525. Korporacja, jej pruskie władztwo, zbrojni, kultura wojny i aktywność militarna”, Toruń 2016

Zrealizowano we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Prawa do wizerunków cyfrowych: Domena publiczna - https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji30 grudnia 2016 (30.12.2016)
DatowanieXIII-XV w.
MiejsceMuzeum Bitwy pod Grunwaldem, Stębark
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
SygnaturaNr inw. 81_14
WłaścicielMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Strona wwwwww.muzeumgrunwald.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.