Grot bełtu

 

STATYSTYKI
  • 4031 Wejścia

 

Opis

Bełty, zawsze grotami ku górze, transportowane były przez kuszników w kołczanach, przybierających zwykle kształt niewielkiego cylindra o szerszej części dolnej, mieszczących prawdopodobnie od 15 do 20 sztuk tych pocisków. Na wyprawy wojenne zabierano zwykle od 2 do 4 kołczanów, czyli od 40 do 60 bełtów. Zapasy bełtów ponad tą liczbę przewożono w skrzyniach i beczkach wypełnionych otrębami. Średnia ilość użytych w czasie bitwy bełtów jest trudna do określenia, ale wraz ze zwiększaniem siły naciągu kusz, zmniejszała się ilość wystrzeliwanych średnio na minutę pocisków. W XIII w. było to 6 bełtów na minutę, w połowie XIV w. było to już 4-5 bełtów na minutę, a na początku XV w., w przypadku niektórych mechanizmów naciągowych, już tylko 2 bełty na minutę. Szybkostrzelność stanowiła największą przewagę łuków nad kuszami. Wyszkoleni łucznicy w ciągu minuty potrafili oddać nawet do 12 strzałów.

Prezentowany masywny grot, dzięki tulejce umieszczony był na wykonanej najprawdopodobniej z drewna bukowego lub dębowego brzechwie.

Literatura:
K. Kwiatkowski, „Wojska Zakonu Niemieckiego w Prusach 1230-1525. Korporacja, jej pruskie władztwo, zbrojni, kultura wojny i aktywność militarna”, Toruń 2016
J. Werner, „Polska broń. Łuk i kusza”, Wrocław 1974
Z. Żygulski, „Broń w dawnej Polsce: na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu”, Warszawa 1982

Zrealizowano we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Prawa do wizerunków cyfrowych: Domena publiczna - https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji30 grudnia 2016 (30.12.2016)
DatowanieXIV-XV w.
MiejsceMuzeum Bitwy pod Grunwaldem, Stębark
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
SygnaturaNr inw. 118
WłaścicielMuzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Strona wwwwww.muzeumgrunwald.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.