Jednoosobowy schron wartowniczy

 

STATYSTYKI
  • 1967 Wejścia

 

Opis

Stowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawcze „Denar” w Elblągu już od 12 lat zrzesza pasjonatów historii i poszukiwań historycznych. Zajmuje się głównie przeprowadzaniem poszukiwań historycznych oraz popularyzacją historii wśród młodzieży. Z inicjatywy stowarzyszenia powstała m. in. grupa zajmująca się odtwórstwem historycznym i grupa modelarska. Obiekty pozyskane w czasie poszukiwań stowarzyszenia oraz z prywatnych kolekcji jego członków prezentowane są w mini muzeum, obecnie mieszczącym się w Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Prezentowane tam eksponaty pochodzą z różnych okresów historycznych. Jednym z największych przedmiotów w kolekcji Stowarzyszenia „Denar”, pozyskanym od elbląskiego GSA, jest umieszczony przy ul. Królewieckiej, przed Kasynem Wojskowy, jednoosobowy schron wartowniczy.

Tego typu wykonane ze stali tzw. „Ein mann Bunker, Luftschutz – Splitterschutzzelle”, jednoosobowe przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami, służyły wartownikom, stacjonującym na otwartym terenie, z dala od właściwych bunkrów. Mogli oni schronić się w nich w czasie nalotu, nie opuszczając posterunku. Obserwację umożliwiały im umieszczone w ścianach, zwykle cylindrycznego schronu, niewielkie otwory obserwacyjne, które jednocześnie były za małe aby mogły służyć jako otwory strzelnicze. Schrony tego typu w czasie wojny instalowane były w pobliżu obiektów o znaczeniu strategicznym, takich jak teren zakładów przemysłowych, mosty, wiadukty, stacje kolejowe. Pierwsze egzemplarze wykonane ze stali umieszczano na terenach przemysłowych już od 1935 r.. Z czasem stal zastąpiono odporniejszymi konstrukcjami żelbetonowymi. Eksponowany w Elblągu egzemplarz, w związku z małą ilością zachowanych stalowych przykładów tego typu obiektów, jest zabytkiem unikatowym. Być może jest to produkt elbląskiej stoczni Schichau, która w czasie wojny produkowała wiele sprzętu dla niemieckiej armii.

Zdigitalizowano i udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego „Denar” w Elblągu

Prawa do wizerunków cyfrowych: CC BY-NC-SA 4.0
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/legalcode.pl


 

Specyfikacja

Data archiwizacji27 września 2018 (27.09.2018)
DatowanieI poł. XX w.
KategoriaKolekcje prywatne
WłaścicielStowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawcze „Denar” w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.