Rzeźba ludowa - św. Roch

 

STATYSTYKI
  • 1854 Wejścia
  • 462 Pobrań

 

Opis

Rzeźba pełnopostaciowa, wolnostojąca przedstawiająca stojącego brodatego mężczyznę. Po prawej stronie stoi dziecko, po lewej mały ciemny pies. Mężczyzna w średnim wieku ubrany jest w najprawdopodobniej szarooliwkową tunikę przewiązaną w pasie ciemniejszą krajką. Na plecy ma narzuconą ciemną pelerynę, spiętą pod brodą. Ramiona okrywa szeroka kryza z trzema zielonymi naszyciami w kształcie ściętych wydłużonych owali. Ciemne, wysokie buty wykończone są zielonkawo-niebieskim wywinięciem z czerwonym ozdobnym guzem. Święty ma rumianą twarz z wysokim czołem, okalają ją spadające na ramiona ciemne loki. Mocno zarysowane oczy, czerwone policzki i blada karnacja
kontrastują z wąsami i bujną ciemną brodą. Bose dziecko w czerwonej szacie i ciemnym kubraczku przylega do nogi dorosłego. Bladą buzie z rumieńcami okalają lekko falujące ciemne włosy. Rzeźbę umocowano wtórnie na podstawie szerszej od oryginalnej.

Badania
Rzeźba jest niekompletna, Świętemu brakuje lewej ręki i części peleryny.

Rzeźba św. Rocha należy do przedstawień ikonograficznych o wzbogaconej anegdocie ikonograficznej. Z ilości występujących w całej kolekcji tego typu rzeźb można wnioskować, że na Warmii chętnie przedstawiano Świętych w towarzystwie innych postaci. Święty Roch należał do grona ulubionych patronów warmińskiej ludności. Z jego postacią związany jest Kościół w Tłokowie (powiat olsztyński, gmina Jeziorany). Świątynia była najpierw poświęcona Najświętszemu Sakramentowi, ale po epidemii dżumy panującej na Warmii w latach
1708 – 1711 poświęcono ją świętemu Rochowi. W dniu wspomnienia św. Rocha (16 VIII) w Worytach (powiat olsztyński, gmina Gietrzwałd) chłopi trzykrotnie obchodzili z krowami krzyż we wsi w celu ich zdrowego chowu, a następnie udawali się z lokalną pielgrzymką do Gietrzwałdu i Jonkowa.

Wymiary: wys. 96 cm, szer. 40 cm, gł. 31 cm

Rzeźba pokazana przed i po konserwacji.

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-28 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.