Rzeźba ludowa - Św. Florian

 

STATYSTYKI
  • 1777 Wejścia
  • 541 Pobrań

 

Opis

Jednym z najpopularniejszych świętych stawianych w przydrożnych kapliczkach był św. Florian chroniący przed pożarem i innymi klęskami żywiołowymi. Drewniane chałupy, kryte strzechą i prymitywna ochrona przeciwpożarowa wymagały wsparcia tego świętego. Św. Florian opiekuje się także strażakami, kominiarzami, piwowarami, bednarzami, kowalami, garncarzami i hutnikami. W kościele jego uroczystość przypada 4 maja. Przedstawiano go najczęściej w stroju rzymskiego rycerza z wiadrem pełnym wody, czasem z płonącą wieżą kościoła. W zbiorach muzeum znajduje się dwanaście rzeźb ilustrujących postać świętego.

Prezentowana rzeźba wolnostojąca, przedstawia stojącego na postumencie mężczyznę ubranego w strój rzymskiego legionisty. W prawej ręce trzyma przedmiot w którym można się dopatrywać charakterystycznego dla św. Floriana naczynia z wylewającą się wodą. Ubrany w zielony hełm i płaszcz w takim samych kolorze spięty na prawym ramieniu, w bordową szatę, jasnozieloną plisę i wysokie zdobne buty. Cała rzeźba jest przemalowana po formie, ale bardzo niechlujnie. Jest to szczególnie widoczne w partii twarzy gdzie niebieska farba znacząco wykracza poza obręb zaznaczonego przez rzeźbiarza oczodołu. Badania wykazały że postać wyrzeźbiono z drewna sosnowego. Rzeźba była wielokrotnie przemalowana. Na każdej powierzchni można wyodrębnić kilka etapów przemalowań. Cechy kostiumu w jaki ubrany jest święty wskazują na inspirację artysty siedemnastowiecznymi postaciami dworskimi. Pierwotnym miejscem przebywania rzeźby była niezidentyfikowana kapliczka przydrożna w miejscowości Franknowo (powiat olsztyński, gmina Jeziorany). We wsi znajduje się osiem kapliczek, w jednej z nich umieszczona jest figura św. Floriana, być może jest, to właściwe miejsce pochodzenie omawianej rzeźby. Niestety nie zachowała się, żadna dokumentacja potwierdzająca to przypuszczenie. Postać świętego była wielokrotnie przemalowywana, co wskazuje na to, iż była ona pod dobrą opieka mieszkańców wsi. Ratunkiem i ochroną dla drewnianych rzeźb było ich malowanie. Kolejne warstwy, najczęściej farby olejnej, chroniły przed szkodnikami, wiatrem, deszczem i śniegiem.

Wymiary: wys. 92 cm, szer. 35 cm, gł. 23 cm

Rzeźba przed i po konserwacji.

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-3146 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.