Rzeźba ludowa - Matka Boża

 

STATYSTYKI
  • 1730 Wejścia
  • 577 Pobrań

 

Opis

Rzeźba drążona, przyścienna przedstawia kobietę lekko wychyloną do przodu. W sukni sięgającej do ziemi, spod której widać tylko czubki stóp, na plecy ma narzucony płaszcz którego obfite fałdy okalają ręce. Owalna twarz zwieńczona koroną spod której opadają na ramiona długie włosy. Brak obu rąk i dzieciątka pierwotnie trzymanego na lewym ręku. Badania wykazały że postać wyrzeźbiono z drewna lipowego.

Najprawdopodobniej rzeźba ta i Matka Boża z Dzieciątkiem (http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/556/rzezba-ludowa-matka-boza-z-dzieciatkiem) wykonane zostały przez tego samego rzeźbiarza. Figury te pochodzą z dwóch różnych miejscowości (Szatanki, Nowe Włóki) wykonane zostały w różnym materiale (drewno lipowe, drewno topoli), cecha która je łączy to datowanie. Z badań konserwatorskich wynika, iż Madonna z Szatanek została wykonana najprawdopodobniej w II połowie XIX wieku, a figura z Nowych Włók z XIX wieku.

Rzeźba przed i po konserwacji.

Wymiary: wys. 60 cm, szer. 24 cm, gł. 13 cm

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
DatowanieII poł. XIX w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-35 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.