Rzeźba ludowa - Matka Boża z Dzieciątkiem

 

STATYSTYKI
  • 1861 Wejścia
  • 531 Pobrań

 

Opis

Rzeźba drążona, przyścienna, pełnopostaciowa przedstawia kobietę lekko wychyloną do przodu. W białej sukni sięgającej do ziemi, spod której widać tylko czubki stóp, na plecy ma narzucony błękitny płaszcz którego obfite fałdy okalają ręce. Owalna twarz zwieńczona koroną spod której opadają na ramiona długie włosy, z tyłu przykryte białym materiałem.
Matka Boska patrzy przed siebie, prawą pustą rękę wysuwa do przodu. Na lewej dłoni kobiety siedzi nagie Dzieciątko, niestety nie ma rączek, odcięte są również nóżki, na czubku głowy widać ślad po mocowaniu korony. Badania wykazały że postać wyrzeźbiono z drewna topoli.

Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz rzeźba Matki Bożej (http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/555/rzezba-ludowa-matka-boza) zasługują na szczególną uwagę. Najprawdopodobniej wykonane zostały przez tego samego rzeźbiarza. Figury te pochodzą z dwóch różnych miejscowości (Szatanki, Nowe Włóki) wykonane zostały w różnym materiale (drewno lipowe, drewno topoli), cecha która je łączy to datowanie na XVIII wiek. Madonna z Szatanek jest rzeźbą przyścienną przedstawiającą Matkę Bożą w pozycji stojącej. Ma całkowicie startą polichromię. Na pierwszy rzut oka widać, że Madonna z Nowych Włók jest w lepszym stanie zachowania. Te dwie bliźniacze rzeźby zauważyła i szczegółowo opisała Kamila Wróblewska, historyk sztuki, kierownik Działu Sztuki Dawnej Muzeum Warmii i Mazur. Poddała ona wątpliwości ludowe pochodzenie pisząc „Czy są to rzeźby gotyckie, czy powtórka anonimowego twórcy ludowego, wykonana w baroku, czy wreszcie pastisz dziewiętnastowieczny? Szczegóły stroju, rysunek draperii, miękko opadających i bardzo już płaskich bo zniszczonych czasem, dowodzi gotyku i to bardzo wczesnego – około połowy XV wieku. Natomiast rysy twarzy ukazują nam nie ideał młodej, pięknej, dziewczęcej Marii, ale kobietę wprawdzie jeszcze młodą, ale o wyraźnych, realistycznych rysach”. Wróblewska w dalszej części tekstu pisze, iż „według mnie niezależnie od wieku, w jakim powstały, są one wytworem jakiegoś ludowego rzemieślniczego warsztatu. W tej chwili jestem skłonna przypuszczać, iż obie rzeźby są piętnastowieczne”. Madonna z Szatanek (E-35 OMO) faktycznie w księdze inwentarzowej ma wpisane datowanie na XV wiek (brak autora datowania), jednakże już kolejni etnografowie pracujący w Dziale Etnografii, uzupełniając karty ewidencyjne obiektów wpisali zarówno Madonnie Madonnie Szatanek jak i Madonnie Nowych Włók datowanie na XVIII wiek. Obecny stan wiedzy dotyczący obu rzeźb został zaktualizowany dzięki
wykonanym badaniom konserwatorskim. Z badań wynika, iż Madonna z Szatanek została wykonana najprawdopodobniej w II połowie XIX wieku. Pochodząca z Nowych Włók figura według badań konserwatorskich również nie pochodzi ani z XV ani XVIII, lecz najprawdopodobniej XIX wieku.

Wymiary: wys. 62 cm, szer. 28 cm, gł. 17 cm

Rzeźba przed i po konserwacji.

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
DatowanieXIX w.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-1173 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.