Rzeźba ludowa - Matka Boża z Dzieciątkiem Immaculata II

 

STATYSTYKI
  • 1860 Wejścia
  • 591 Pobrań

 

Opis

Rzeźba pełna, wolnostojąca przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem w typie Immaculata. Madonna wyprostowana, zwrócona do widza, stoi na kuli ziemskiej oplatanej przez węża. Lewą bosą, stopą przygniata głowę gada, przy prawej widzimy półksiężyc. Na lewym ręku siedzi Dzieciątko, prawa jest opuszczona wzdłuż ciała. Kobieta ubrana w suknię przepasana brązowym pasem. Plecy ma osłonięte płaszczem, przerzucony przez lewą rękę, udrapowany z przodu. Na głowie ma koronę przypominającą kształtem mitrę książęcą, spod niej na ramiona opadają lekko kręcone włosy. Dzieciątko, osłonięte w pasie tkaniną patrzy przed siebie. Całość rzeźby pokryta jest srebrno-złotą farbą. Badania wykazały, że rzeźbę wykonano w drewnie sosnowym. Rzeźba była wielokrotnie pokryta grubymi warstwami olejnych przemalowań i pokryta płatkami metali, co spowodowało utratę jej wartości estetycznych.

Do konserwacji wytypowanodwie rzeźby tego typu (E-3154 OMO i E-3465 OMO). Obie figury przedstawiają Madonnę stojącą na kuli ziemskiej oplecionej przez węża, która jedną nogą przygniata głowę węża, a drugą półksiężyc. Na lewym ręku Matki siedzi Dzieciątko, okryte w pasie
kawałkiem tkaniny. Obie Madonny mają na głowie koronę przypominającą mitrę książęcą. Symbolika tego przedstawienia była dla mieszkańców tego regionu bardzo ważna gdyż Matka Boża stojąca na kuli ziemskiej i depcząca węża oznaczała zwycięstwo Madonny nad grzechem pierworodnym a księżyc pod jej stopami to symbol Jej zwycięstwa na zmiennością tego świata.

Wymiary: wys. 86 cm, szer. 36 cm, gł. 20 cm

Rzeźba przed i po konserwacji.

Wymiary: wys. 60 cm, szer. 24 cm, gł. 13 cm

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-3465 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.