Rzeźba ludowa - Święty Józef

 

STATYSTYKI
  • 2077 Wejścia
  • 475 Pobrań

 

Opis

Rzeźba pełna, wolnostojąca przedstawia mężczyznę w średnim wieku, stojącego boso na niewielkim postumencie. Święty ubrany jest w długą ciemną szatę, z długim rękawem. Na plecy i przez lewe ramie ma przewieszony czerwony płaszcz. Na głowie ma czapkę z futrzanym brzegiem spod której opadają na kark ciemne kręcone włosy. Spokojną twarz
ozdabiają wąsy i broda również w ciemnym kolorze. Prawą rękę święty wysuwa do przodu jakby chciał coś chwycić, lewą swobodnie trzyma wzdłuż ciała. Badania wykazały, że figurę wykonano z drewna sosnowego. Przypuszczalnie postać św. Józefa mogła być częścią wielopostaciowej sceny związanej z Bożym Narodzeniem. W inwentarzu muzealnym znajdziemy adnotację, iż figura ta stanowi zestaw wraz z rzeźbą przedstawiającą Matkę Bożą karmiącą Dzieciątko Jezus, siedzącą na osiołku. Te dwie rzeźby razem stanowią przedstawienie Ucieczka do Egiptu. Motyw ikonograficzny, który został tutaj omówiony jest bardzo znany na Warmii. A inspiracją dla tego typu przedstawienia był najprawdopodobniej miedzioryt Tomasza Tretera umieszczony w „Symbolice Vitae Christi” (Braniewo, 1612).

Wymiary: wys. 48 cm, szer, 20 cm, gł. 16 cm

Rzeźba przed i po konserwacji.

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-3461 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.