Rzeźba ludowa - Chrystus

 

STATYSTYKI
  • 1816 Wejścia
  • 493 Pobrań

 

Opis

Rzeźba pełna, pełnoplastyczna przestawia Chrystusa ukrzyżowanego. Głowa w koronie cierniowej lekko skierowana w dół, wspiera się o prawe ramię. Rozrzeźbione włosy delikatnie opadają na ramiona. W podobny sposób opracowana jest broda. Nagie ciało jest okryte perizonium, związanym po prawej stronie. Chrystusowi brakuje obu rąk, stóp i krzyża do którego niewątpliwie był umocowany. Brak zachowanej polichromii uwypukla pięknie dopracowany snycersko detal, widoczny mimo ogólnego złego stany drewna.

Badania wykazały, że figurę wyrzeźbiono w drewnie brzozy.

Kapliczki były najczęstszym miejscem ekspozycji figur świętych, natomiast przydrożne krzyże drewniane były wyposażone w rzeźbione w sposób ekspresyjny, różnego rodzaju interpretacje Chrystusa Ukrzyżowanego. Figura wybrana do konserwacji ukazuje Jezusa w pozycji pionowej, na głowie ma koronę cierniową, na biodrach perizonium związane z prawej
strony. Ogromne zniszczenia polichromii związane są z miejscem prezentacji rzeźby. Krzyże przydrożne stawiane przy rozstajach dróg, w polach, czy w celach dziękczynnych uległy zniszczeniu ze względu na fakt narażenia ich na bezpośredni kontakt z wodą (deszcz, śnieg). Brak zabezpieczenia powodował że ulegały procesowi gnicia. Do zbiorów Muzeum trafiły rzeźby w większości niekompletne, bez obu rąk. Związane jest to z tym, iż wykonanie rzeźby nie było możliwe z jednego kawałka materiału dlatego też, ręce były dołączone do korpusu gwoździami, które z czasem rdzewiały, nie wytrzymywały ciężaru a ręce odpadały. Wybrana do konserwacji rzeźba została wykonana według wymogów ikonografii łacińskiej. Zarówno Chrystus Ukrzyżowany jak i Pieta należały do grupy rzeźb przedstawiających walor pasyjny, bardzo popularny na Warmii.

Wymiary: wys. 52 cm, szer. 17 cm, gł. 12 cm

Rzeźba przed i po konserwacji.

Opis: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 lutego 2019 (14.02.2019)
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajrzeźba
Tematykasakralna
SygnaturaE-4456 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwmuzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.