Obraz "Kompozycja III"

 

STATYSTYKI
  • 1392 Wejścia
  • 380 Pobrań

 

Opis

autor: Gerard Kwiatkowski
obraz: "Kompozycja III", koniec lat. 60. XX w.
wym. 93 x 93 cm

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski urodził się 22 października 1930 roku w Faulen, zmarł 11 sierpnia 2015 r. w Hünfeld. Po II wojnie światowej pozostał w Elblągu. Zmienił wówczas nazwisko Juergen Blum na Gerard Kwiatkowski. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 50. Był kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża”, a później Galerii El (do 1974 r.), której budynek, po dawnym kościele dominikańskim, powierzyły mu w opiekę władze Elbląga. Jedną z najważniejszych inicjatyw tamtego czasu była organizacja Biennale Form Przestrzennych w 1965 r. i później kolejnych edycji (w latach 1965 – 1973 odbyło się ich 5). W latach 1972 – 1973 Gerard Kwiatkowski był współtwórcą pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej artystycznego zina „Notatnik Robotnika Sztuki”. Od 1974 roku w Niemczech Kwiatkowski realizował ideę „stacjonizmu” w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. „stacje sztuki”. W 1993 roku założył Muzeum Artystów „Forum Sztuki Konkretnej” w Erfurcie oraz nieistniejące już Muzeum Sztuki Reduktywnej w Świeradowie Zdroju. Od roku 1975 prowadzi Wolną Akademię Sztuki w Hünfeld. Piętnaście lat później otworzył tam Museum Modern Art o profilu międzynarodowym, skupiające twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. Jednym z ostatnich projektów Gerarda Kwiatkowskiego była „Das Offene Buch / Otwarta książka” - międzynarodowa kolekcja poezji wizualnej na ścianach budynków w miasteczku Hünfeld.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Polskich Artystów i Teoretyków we Wrocławiu, Nagrody za najlepszy obraz roku, Galeria BWA w Lublinie, Nagrody im. Katarzyny Kobro, Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, Gloria Artis – wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Prezydenta Miasta Elbląga. Jest również honorowym obywatelem Elbląga.


Źródła:
http://www.elblag.eu/index.php/honorowi-obywatele-elblga/87-gerard-juergen-blum-kwiatkowski
http://www.galeria-el.pl/formy-przestrzenne/gerard-kwiatkowski-juergen-blum.html

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji31 maja 2019 (31.05.2019)
Datowaniekoniec lat. 60. XX w.
KategoriaZbiory muzealne
Sygnaturanr inw. ME/72/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.