Garnek, ofiara zakładzinowa

 


STATYSTYKI
  • 1499 Wejścia
  • 267 Pobrań

 

Opis

Garnek, ofiara zakładzinowa, złożona przy budowie szpitala św. Ducha
Wymiary: wys. 23,2 cm, śred. wylewu 25 cm, śred. max brzuśca 25,5 cm, śred. dna 15,5 cm
Datowanie: pocz. XVI w.
Miejsce: badania archeologiczne we Fromborku
Materiał: glina, barwa ciemnoszara
Metoda: wypalony w atmosferze redukcyjnej, toczenie na kole garncarskim.
Wylew o krawędzi na zewnątrz zaokrąglonej, brzusiec baniasty (największa wydętość powyżej ½ wys. naczynia), pod wylewem karbowana listwa plastyczna.

Ofiary tzw. zakładzinowe, składane w średniowieczu podczas wznoszenia budynków, wiązały się z praktykami o charakterze pogańskim i służyć miały zapewnieniu ochrony (przed złymi mocami) stawianej konstrukcji. Rozpoznano wiele form ofiar zakładzinowych, związanych z budową domów (zlokalizowanych w fundamentach lub pod progami domostw). Były to fragmenty szkieletów lub całe szkielety zwierząt, a nawet ludzi, a także garnki z żywnością, czy innym depozytem, jak np. monety. Z czasem taki zwyczaj stał się już tylko ludową tradycją (jak dziś zawieszanie wiechy w trakcie wznoszenia budynku) i tak też mogło być we Fromborku, bo budynek, w którego fundamentach znaleziono garnek zakładzinowy, czyli szpital św. Ducha, należał do Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Gliniane garnki, takie jak ten z fromborskiego szpitala św. Ducha, w których składano depozyt zakładzinowy, mogły być wykonane jako naczynia zasobowe służące do przechowywania potraw, albo wykonywano je od razu z myślą o ich funkcji w charakterze garnków ofiarnych.

K. Moszyński, Kultura ludowa Słowian, T. 2, cz. 1, Warszawa 1967
G. Antosik, Pogańskie praktyki Słowian w świetle odkryć archeologicznych w roku 2007;
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6125 

Specyfikacja

Data archiwizacji7 października 2019 (07.10.2019)
Datowaniepocz. XVI w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
SygnaturaMMK nr inw. AR 362
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Strona wwwfrombork.art.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.