Kubek figlarski

 


STATYSTYKI
  • 1509 Wejścia
  • 339 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 9,3 cm, śred. wylewów 4,4 cm, śred. brzuśców 5,3-5,5 cm, śred. den 4,7- 5 cm, szer. ucha 1,8 cm
Datowanie: XVI w.
Miejsce: badania archeologiczne we Fromborku
Materiał: kamionka
barwa szara, szkliwo solne.
Potrójny kubek figlarski z uchem (gesichtskrug) - trzy połączone brzuścami dzbanuszki, brzuśce łagodnie wydęte, silnie wyodrębnione profilowane stopki, na brzuścach plastyczne wyobrażenie twarzy, w formie typowej dla naczyń z Raeren, w częściach przydennych żłobki dookolne.
Częściowa rekonstrukcja.

Naczynia z kamionki znano w Europie od wczesnego średniowiecza, wytwarzano je z gliny o dużej zawartości kwarcytu i skalenia, wypalanej w temp. ok. 1200°C.
Wyroby kamionkowe okazały się bardzo przydatne w gospodarstwie domowym. O ich użyteczności zdecydowały takie walory jak: spieczony, twardy czerep, wytrzymały, nienasiąkliwy i odporny na kwasy.

Naczynia kamionkowe miały kolor szary, biały, kremowy, rzadziej brunatny, pokrywano je zwykle szkliwem solnym, a zdobiono rytym ornamentem i nakładkami plastycznymi.
Z ich wyrobów w średniowieczu słynęły szczególnie ośrodki niemieckie w Siegburgu, czy Raaren. Szczególną i popularną w średniowieczu formą były naczynia kamionkowe z uformowaną na brzuścu plastyczną maską, jak w przypadku naczynia ze zbiorów fromborskich - rzadko spotykanego, zabawnego, potrójnego „twarzowego” kubka w typie wyrobów z ośrodka w Raaren.

Kamionka. Katalog zbioru Muzeum Narodowego w Gdańsku, Gdańsk 1991

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji8 października 2019 (08.10.2019)
DatowanieXVI w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
SygnaturaMMK nr inw. AR 362
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Strona wwwfrombork.art.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.