But męski

 


STATYSTYKI
  • 1054 Wejścia
  • 272 Pobrań

 

Opis

Wymiary: dł. podeszwy: 26 cm, wys. cholewy: 6 cm
Datowanie: XIV-XV w.
Miejsce: badania archeologiczne we Fromborku
Materiał: skóra
But z niską cholewą, wzuwany, bez zapięcia
Częściowa rekonstrukcja podeszwy i przyszwy

W Polsce średniowiecznej, już od epoki wczesnopiastowskiej brak obuwia skórzanego był symbolem skrajnego ubóstwa, niskiej pozycji społecznej, braku wojackiego ducha.
Dzięki rozwiniętej hodowli i łowom, każde gospodarstwo wiejskie dysponowało znacznymi ilościami skór. W większości przerabiano je i wyprawiano najprostszymi sposobami domowymi, na własny użytek. Robiono w ten sposób proste, lecz często zdobione, obuwie, pasy i rzemienie, sakiewki, sakwy czy worki. Bardziej skomplikowane sposoby wyprawiania opanowali wyspecjalizowani szewcy, osiadli na podgrodziach, wolni lub służebni.

Rzemiosło skórzane stanowiło w średniowieczu jedno z podstawowych gałęzi wytwórczości. Cały proces produkcyjny od wyprawiania skory po gotowy wyrób odbywał się w jednym warsztacie. Pracownie skórnicze zidentyfikowano, dzięki pracom wykopaliskowym, w wielu miastach (również i we Fromborku). W średniowieczu zapotrzebowanie na obuwie było duże, tym bardziej, że cienkie podeszwy butów szybko się zużywały.

Obuwie ówczesne składało się z przyszwy i podeszwy. Przyszwa (górna część opatulająca stopę) wykonana była zazwyczaj ze skóry licowej cielęcej, rzadziej koźlej, zaś podeszwa ze skóry cielęcej. Przyszwa do podeszwy była przyszywana dratwą lnianą lub konopną. But szyto na lewą stronę, na specjalnym drewnianym kopycie. Po zakończeniu szycia wyrób moczono i wywijano na prawą stronę. Butów w tym czasie bardzo często nie profilowano (tzn. lewy wyglądał tak jak prawy).

Kultura Polski Średniowiecznej X-XIII w., red. Jerzy Dowiat
Historia Kultury materialnej Polski w zarysie, red. A. Rutkowska-Płachcińska, T. 2, od XIII do XV w., Wrocław 1978
B. Ceynowa., E. Trawicka, Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, katalog wystawy, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, 2016;
http://archeologia.pl/!pliki/publikacje_elektroniczne/Kazdy-krok-katalog.pdf

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl


 

Specyfikacja

Data archiwizacji8 października 2019 (08.10.2019)
DatowanieXIV-XV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
SygnaturaMMK nr inw. AR 389
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Strona wwwfrombork.art.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.