Kilof żelazny

 


STATYSTYKI
  • 1491 Wejścia
  • 350 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. metalowego trzonka 170 mm, szer. całkowita 390 mm, szer. części pracującej-ostrze kilofa szer. 100 mm ( z zagięciem)
Miejsce: badania archeologiczne na stanowisku pozyskiwania gliny w okolicach Małdyt

Podczas badań archeologicznych przy nowopowstałej trasie S7 doszło w Małdytach do odkrycia unikatowego stanowiska archeologicznego w skali regionu. Stanowisko to w przeszłości służyło jako miejsce do pozyskiwania gliny czyli surowca, który służył do produkcji naczyń ceramicznych. Prawdopodobnie doszło do porzucenia stanowiska pracy przez użytkujące je osoby, które zostawiły na nim cały zestaw narzędzi.
Mamy do czynienia z narzędziami, które są świadectwem ciężkiej pracy. Była ona niebezpieczna dla robotników w związku z tym, że wykonywano ją poza obrębem murów miejskich,. Przyjmuje się, że to stanowisko związane jest z okresem wojny trzynastoletniej, kiedy to Królestwo Polskie weszło w konflikt z zakonem krzyżackim i wojska polskie brały udział w różnego rodzaju kampaniach wojennych na terenie dawnych Prus Krzyżackich.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 października 2019 (11.10.2019)
DatowanieXIV - XV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
WłaścicielMuzeum w Ostródzie
Strona wwwmuzeumwostrodzie.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.