Motyka żelazna

 


STATYSTYKI
  • 1388 Wejścia
  • 355 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 45 mm, szer. 10 mm, śr. otworu 30-35 mm
Miejsce: badania archeologiczne na stanowisku pozyskiwania gliny w okolicach Małdyt

Podczas badań archeologicznych przy nowopowstałej trasie S7 doszło w Małdytach do odkrycia unikatowego stanowiska archeologicznego w skali regionu. Stanowisko to w przeszłości służyło jako miejsce do pozyskiwania gliny czyli surowca, który służył do produkcji naczyń ceramicznych. Prawdopodobnie doszło do porzucenia stanowiska pracy przez użytkujące je osoby, które zostawiły na nim cały zestaw narzędzi.

Warsztaty garncarskie lokowano najczęściej w pobliżu złoża gliny. Jeśli garncarz czerpał glinę na cudzym gruncie musiał płacić za każdy wóz surowca i zasypać ziemią jamy powstałe w skutek eksploatacji. Często właścicielowi złoża płacono gotowymi wyrobami. Ówczesny garncarz czyli zdun, gdyż te dwa określenia oznaczały w średniowieczu to samo rzemiosło, wykonywał nie tylko naczynia gliniane, ale również dachówki, kafle, figury gliniane itp., a ponadto zajmował się stawianiem pieców. Główną jednak gałęzią pracy garncarskiej był niewątpliwie wyrób wszelkiego rodzaju naczyń, które drogą kołową czy też wodną transportowane były w odległe nieraz strony.

R. Reinfuss, "Garncarstwo ludowe"

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 października 2019 (11.10.2019)
DatowanieXIV - XV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
WłaścicielMuzeum w Ostródzie
Strona wwwmuzeumwostrodzie.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.