Krzyż relikwiarzowy

 


STATYSTYKI
  • 1234 Wejścia
  • 300 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 29 cm, stopa 15 x 10,5 cm; waga 490 g
Miejsce powstania: Gdańsk, Warmia (?)
Autor: złotnik Wille Wilcke(?) notowany w Gdańsku
Materiał: srebro złocone
Technika: kucie, odlewanie, grawerowanie, cyzelowanie, repusowanie
Datowanie: 1 poł. XV w. (krzyż), ok. 1450 r. (stopa), koniec XIX/pocz. XX w. (puszka)

Stopa płaska ośmiodzielna, na niskim profilowanym cokole, dekorowanym ażurowym pasem rombów z wpisanymi w nie rozetami. Większe pola naprzemian o zakończeniach prostokątnych i trójkątnych; mniejsze, oddzielające je, zakończone łukami odcinkowymi - gładkie. W zakończonych prostokątnie na szrafowanym tle grawerowane postacie św. Jakuba i św. Bartłomieja, w trójkątnie - św. Barbary i św. Katarzyny.
Św. Jakub – zwrócony w lewo mężczyzna z prostą brodą i wąsami ukazany w ¾ w kapeluszu na głowie. Ubrany jest w mięsistą, mocno pofałdowaną szatę. W wyciągniętej prawej dłoni trzyma laskę, w lewej muszlę.
Św. Bartłomiej – zwrócony w prawo mężczyzna z kręconymi włosami i brodą ukazany w ¾. Ubrany w mięsistą, mocno pofałdowaną szatę. W lewej dłoni trzyma księgę, w prawej unosi tasak. Na głową nimb.
Św. Katarzyna – zwrócona w lewo kobieta ukazana w ¾. Na głowie pięciopałkowa korona, spod której widać długie, rozpuszczone włosy. Ubrana jest w mięsistą, mocno pofałdowaną szatę. W prawej dłoni trzyma koło, w lewej palmę męczeństwa.
Św. Barbara - zwrócona w lewo kobieta ukazana w ¾. Na głowie pięciopałkowa korona, spod której widać długie, rozpuszczone włosy. Ubrana jest w mięsistą, mocno pofałdowaną szatę. W prawej dłoni trzyma wieżę, w lewej miecz (ostrzem do dołu)
Trzon czworoboczny, wydzielony talerzykami. Nodus w formie spłaszczonej kuli, z czterema silnie wystającymi rombowymi guzami. Pola między guzami wypełnione grawerowanymi oknami maswerkowymi. Pod i nad nodusem, na szrafowanym tle gotyckie litery i liście akantu.
Ramiona krzyża o łukowatej linii, rozszerzające się na końcach; zakończenia trójkątne, o wklęsłych bokach. Kształt ramion krzyża podkreślony profilowaniem i grawerowaną linią, biegnącą wzdłuż jego brzegów, wyznaczająca jednocześnie pola dla grawerowanych symboli czterech ewangelistów. W górnym ramieniu orzeł – symbol św. Jana, w prawym ramieniu lew – symbol św. Marka, w lewym ramieniu wół – symbol św. Łukasza, w dolnym ramieniu anioł – symbol św. Mateusza.
Na przecięciu belek krzyża duża, okrągła, przeszklona puszka na relikwie, w którą wstawiono dodatkową, nową z relikwiami, z końca XIX lub początku XX wieku. Wewnętrzna puszka zdobiona perełkowaniem i ornamentem sznureczkowym. Relikwie poświadczone pieczęcią Andrzeja Thiela, biskupa warmińskiego w latach 1886-1908. Na rewersie, na skrzyżowaniu ramion grawerowany medalion: na szrafowanym tle głowa Chrystusa w nimbie krzyżowym, otoczona inskrypcją: + iungewycke me conparavit. Ramiona krzyża grawerowane, na poprzecznej belce kwiatony, na podłużnej - wijąca się wić roślinna. Brzegi krzyża dekorowane czołgankami.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 października 2019 (11.10.2019)
Datowanie1 poł. XV w., koniec XIX/pocz. XX w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
Sygnaturanr inw. M-212 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwlidzbark.muzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.