Armet

 


STATYSTYKI
  • 567 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 38 x 40 x 34 cm
Miejsce powstania: nieznane
Materiał: blacha żelazna
Technika: kucie

Hełm typu przyłbica z dzwonem kulistym i czterema otworami po nitach mocujących grzebień. Zasłona ruchoma, przytwierdzona dwoma nitami do dzwonu. W części przedniej zasłony dwa podłużne otwory na oczy, poniżej wystająca część nosowo-gębowa z licznymi otworkami kolistymi. Podbródek z owalnym wycięciem umocowany na stałe z naszyjnikiem pięcioma nitami. Brzeg naszyjnika wywinięty do góry i umocniony od frontu kawałkiem blachy z dwoma otworami. Z prawej strony uszkodzony, wzmocniony kawałkiem blachy przytwierdzonym czterema nitami. Nakarczek przymocowany czterema nitami na stałe do dzwonu. Brzeg podwinięty z dwoma otworami mocującymi do naplecznika. Blacha w wielu miejscach powyginana.
Przyłbica – hełm z opuszczaną zasłoną, wykształcony w ciągu XIV w. Rozróżnia się przyłbice starszego typu (XIV w. i 1 poł. XV w.), oraz przyłbice nowszego typu (od poł. XV w.). Niekiedy w literaturze pięknej spotyka się termin „przyłbica” na określenie samej zasłony, co oczywiście jest błędne.
Armetto przyłbica nowszego typu mająca dzwon kulisty, dostosowany do kształtu głowy. Hełm ten skonstruowany został we Włoszech w XV w., jego odmiany wytworzone w Niemczech i we Francji, datowane są przeważnie na XVI w.
Armety zazwyczaj posiadały grzebień, pojedynczą zasłonę unoszoną do góry, osłony policzków były przytwierdzone na zawiasach, co umożliwiało odchylenie na zewnątrz i włożenie hełmu.
Armety były hełmami turniejowymi, wykorzystywanymi w pojedynkach. Pojedynkowanie się stanowiło istotną część treningu późnośredniowiecznego rycerza i renesansowego szlachcica. Oddzieleni barierą rycerze jechali konno z naprzeciwka i atakowali się mając na celu skruszenie kopii przeciwnika. Wąskie szczeliny hełmu zmniejszały ryzyko obrażeń twarzy, a nie ograniczały widoczności w pojedynku, w którym wystarczyło patrzeć jedynie na wprost siebie.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 października 2019 (11.10.2019)
DatowanieXV/XVI w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
SygnaturaM - 482 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwlidzbark.muzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.