Kielich mszalny

 


STATYSTYKI
  • 1321 Wejścia
  • 299 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 20,3 cm, ø stopy 14,8 cm, ø czary 10,5 cm; waga 540 g
Miejsce powstania: Braniewo (?), Warmia
Materiał: srebro złocone, emalia
Technika: kucie, odlewanie, cyzelowanie, repusowanie, grawerowanie

Kielich został odnaleziony w ruinach kościoła św. Katarzyny w Braniewie i przekazany do Muzeum Warmii i Mazur w 1961 roku przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Stopa sześciolistna spoczywa na szerokiej kryzie z wywiniętym brzegiem i ażurowym cokole z motywu suchych, skręconych liści. Podział stopy podkreślony żeberkami z ornamentu sznurowego. Na stopie nałożona plastyczna postać Ukrzyżowanego, nad nim na banderoli napis INRI. Górę stopy wieńczy ażurowa koronka ze skręconych liści.
Trzon sześcioboczny z przestrzennymi kolumienkami w narożach, zdobiony rytymi czteroliściami. Nodus w formie spłaszczonej kuli z rombowymi guzami, w których litery na tle czarnej emalii tworzą napis IHESUS. Między guzami nodusa w rombach grawerowane czteroliście; na spodzie koszyczka grawerowana gloria o promieniach na przemian prostych i falistych.
Czara stożkowo rozchylona, ujęta w koszyczek zwieńczony ażurową koronką ze skręconych liści.
Na spodzie stopy wyryte słowo "Fabro" i litera "D" oraz podkowa z siedmioma otworami na gwoździe. Pole wewnątrz podkowy wypełniają gęsto linie proste. Na zewnętrznej krawędzi stopy wycisk w owalu - punca kontrybucyjna - orzełek pruski.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 października 2019 (11.10.2019)
Datowanieok. 1500 r.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
SygnaturaM - 217 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwlidzbark.muzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.