Rzeźba św. Agnieszki

 


STATYSTYKI
  • 1578 Wejścia
  • 311 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. 87,6; szer. 32; głęb. 24,5 cm
Autor: warsztat elbląski, mistrz Ołtarza Przewoźników Wiślanych (Schofstain?) z kościoła Mariackiego (dominikanów) w Elblągu
Materiał: drewno lipowe pełne (odwrocie opracowane rzeźbiarsko), polichromia (także na odwrociu) zachowana szczątkowo;
Pochodzenie: Kumehnen na Sambii; przed 1945 Królewiec, zbiory zamkowe Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,

Z kościoła w Kumehnen (alias Cumehnen, obecnie Kumaczewo) na Półwyspie Sambijskim figura trafiła zapewne w latach dwudziestych lub trzydziestych XX w. (przed 1937) do zbiorów sztuki sakralnej na zamku w Królewcu. Po nalotach alianckich na Królewiec, została przez Niemców ewakuowana do Fromborka, gdzie z kolei w 1946 r. zabezpieczyli ją olsztyńscy muzealnicy.
Figura pełnoplastyczna, opracowana rzeźbiarsko także od tyłu. Postać ukazana frontalnie, z głową lekko odchyloną w lewo. W sposób typowy dla warsztatu elbląskiego opracowana jest fryzura świętej: jakby zebrane do góry i podpięte grube warkocze. U stóp postaci leżąca owieczka – osobisty atrybut św. Agnieszki.
Rzeźba mocno zniszczona, bez prawej ręki, z wieloma mniejszymi ubytkami (lewa dłoń, fragment czepca, fragment fryzury) i otworami po drewnojadach. Niemal zupełnie pozbawiona polichromii i złoceń; jedynie w kilku miejscach na awersie i bardziej od tyłu zachowane partie laserowanej czerwieni. Taki stan pozwala dokładnie przestudiować pracę dłuta, docenić kunszt rzeźbiarza. Intensywny ciemnobrązowy kolor drewna jest niewątpliwie skutkiem nasycenia impregnatami i preparatem owadobójczym. Tak potraktowano kilka innych rzeźb, które trafiły do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Nazwa miejsca pochodzenia została naniesiona w dwóch miejscach na odwrociu: w górnej części pleców (wyryta, w formie „Cumenen | [Kreis] Fischhausen”) i poniżej talii (napis ołówkiem „Cumehnen | Kr.[eis] Fischhausen”).

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 października 2019 (14.10.2019)
Datowanie1510 - 1520
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
Sygnatura nr inw. Sz.ś.-26 OMO
WłaścicielMuzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Strona wwwlidzbark.muzeum.olsztyn.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.