„Hetka”

 


STATYSTYKI
  • 1567 Wejścia
  • 366 Pobrań

 

Opis

Wymiary: długość: 7,1 cm
Materiał: kość

Tzw. hetka wykonana jest z kości śródręcza lub śródstopia świni. Identyczne przedmioty są powszechnie odkrywane na różnych stanowiskach średniowiecznych. Przyjmuje się, że są pozostałością indywidualnej wytwórczości przydomowej. Jedyny zabieg techniczny ograniczał się do wykonania otworu wiertłem (jak w prezentowanym przypadku) lub przy użyciu innego ostrego narzędzia (np. noża). Powszechnie przyjmuje się, że służyły one do zapinania, choć w ostatnim czasie poddaje się w wątpliwość tę funkcję przynajmniej części takich przedmiotów.
Prezentowany obiekt pochodzi z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu i należy go datować na przełom XIII i XIV wieku.
Lit.: K. Jaworski, Ślady obróbki surowca kościanego i rogowego, [w:] Ze studiów nad życiem codziennym w średniowiecznym mieście. Parcele przy ulicy Więźiennej 10-11 we Wrocłwiu, C. Buśko, J. Piekalski (red.), Wratislavia Antiqua I, Wrocław 1999, s. 70-92.
M. Marcinkowski, Wyroby z kości i poroża w średniowiecznym Elblągu, [w:] RES et FONTES. Księga jubileuszowa dr. Eugeniusza Cnotliwego, T. Galiński, E. Wilgocki (red.), Szczecin 2003, s. 327-339.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 października 2019 (14.10.2019)
DatowanieXIV/ XV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
Sygnaturanr inw. EM XXII 134
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.