Zapinka podkowiasta

 


STATYSTYKI
  • 1601 Wejścia
  • 407 Pobrań

 

Opis

Materiał i technika: stop miedzi/odlewanie
Wymiary: dł. 6 cm, szer. 3 cm
Czas i miejsce powstania: VII-VIII w.?, Prusy
Stan zachowania: brak kolca z zaczepem, kabłąk w jednym miejscu przełamany, ubytki w partii zaczepów, nalot z chlorków miedzi.

Zapinka podkowiasta w kształcie kabłąka, ze skręconego spiralnie pręta, zwężającego się ku końcom, z zaczepami w formie pętli na obu końcach.

Zapinki to elementy stroju często spotykana w materiale archeologicznym, jedną z częściej spotykanych form jest zapinka w kształcie klamry z ruchomym kolcem służąca do spinania cięższych szat.

Literatura:
M. F. Jagodziński, Przynależność kulturowa rejonu ujścia Wisły od I do IX wieku w świetle źródeł archeologicznych i historycznych, Pruthenia, pismo poświecone Prusom i ludom bałtyjskim, VIII 2013.
A. Olejarz, Wczesnośredniowieczne zapinki podkowiaste z ziem polskich : uwagi na temat chronologii, rozprzestrzenienia i genezy, Śląskie Sprawozdania Archeologiczne. T. 53 (2011), s. 231-258.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 października 2019 (14.10.2019)
DatowanieVII - VIII w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
WłaścicielMuzeum Ziemi Braniewskiej
Strona wwwmuzeum-ziemi-braniewskiej.business.site
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.