Rzeźba Boga Ojca

 

STATYSTYKI
  • 2156 Wejścia
  • 413 Pobrań

 

Opis

Wys. 90
Szer. 44
Gł. 20
Materiał: drewno polichromowane
Nr inwentarza: H 55 MK
Czas powstania: XVI w.
Pochodzenie: rzeźba Boga Ojca wraz z rzeźbą Chrystusa (również zdigitalizowaną) pierwotnie tworzyły grupę Trójcy Świętej w ołtarzu w kościele w Tołkinach. Następnie umieszczone zostały w manierystycznym ołtarzu głównym w tym właśnie kościele parafialnym. Zabezpieczone z opuszczonego kościoła w 1945-46 r. trafiły do składnicy muzealnej w Kętrzynie, skąd trafiły do zbiorów kętrzyńskiego muzeum.

Rzeźba Boga Ojca na małym postumencie, siedząca, w całej postaci, w długiej sukni sięgającej do stóp. Na ramionach płaszcz spięty pod szyją. Na brzegach płaszcza ozdobne guzy. Lewa ręką uniesiona nieco w górę, prawa podtrzymująca fałdy płaszcza. Twarz pociągła, nos długi, oczy duże. Na twarzy długa, sfalowana broda. Na głowie korona, spod niej widoczne długie włosy spływające na ramiona.

Rzeźba reprezentuje schyłkowy, późnogotycki prąd w rzeźbie państwa zakonu Krzyżackiego.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 stycznia 2020 (14.01.2020)
DatowanieXVI w.
KategoriaZbiory muzealne Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
Tematykarzeźba gotycka
WłaścicielMuzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.