Kopia renesansowego pieca norymberskiego

 

STATYSTYKI
  • 860 Wejścia
  • 302 Pobrań

 

Opis

Wymiary pieca złożonego na potrzeby ekspozycji: wys. 220 cm, wymiary skrzyni dolnej 80 x 80 cm, śr. nastawy 60 cm
Materiał: glina
Technika: formowanie w matrycy, szkliwienie, wypalanie

Piec, obecnie przechowywany w magazynie muzealnym, a w latach 2008-2020, na potrzeby wystawy "Przyjaciele naszych długich zim. Piece kaflowe XIX - XX wiek", złożony w technice zduńskiej, wykonany został na wzór renesansowych pieców norymberskich z XVI wieku. Egzemplarz ten stanowi model nr 29 z katalogu norymberskiej fabryki pieców C.W. Fleischmanna (według oryginału z XVI wieku).

Na bryłę pieca, (o prostopadłościennej skrzyni dolnej i oktogonalnej nastawie), składa się kilka rodzajów kafli, pokrytych ciemnozielonym szkliwem: przed wszystkim kafle płytowe, z perspektywicznym przedstawieniem motywów architektonicznych, a także kafle narożne z kręconymi kolumienkami, efektowne gzymsy z przedstawieniem walki lwa z gryfem oraz kafle narożne z kartuszem herbowym podtrzymywanym przez putta i prostokątne kafle cokołu z motywem muszli z podłużnym kwiatonem.
Oryginalnych renesansowych pieców tego typu raczej w Polsce nie spotkamy. W zasobach muzealnych spotyka się jedynie kafle, o zielonej polewie, z dekoracją głównie o tematyce religijnej, czy architektonicznej. Są to pozostałości renesansowych pieców, jakie dziś znamy tylko z wiernych, dziewiętnastowiecznych kopii, które przetrwały, w niektórych rezydencjach dając nam wyobrażenie o wyglądzie oryginałów (a te często do dziś stoją w muzeach Niemiec, czy Austrii). Natomiast kopie wykonane w fabryce C.W. Fleischmanna spotkać można, choć nieczęsto, także w Polsce - oprócz egzemplarza we fromborskim muzeum, między innymi w pomorskich rezydencjach – w pałacu w Krokowej, czy w pałacu Bismarcków w Warcinie k. Słupska. Piec we fromborskich zbiorach, nabyty przed laty w handlu antykwarycznym, pochodził także z Pomorza.
Firma Christiana Wilhelma Fleischmanna istniała w Norymberdze w latach 1829 –1904. Produkcja pieców kaflowych trwała około pół wieku. Zamawiano je (zwłaszcza repliki historycznych oryginałów) głównie do obiektów typu rezydencjonalnego, nie tylko na terenie Niemiec, ale także w Anglii, Austrii czy Rosji. Piece Fleischmanna trafiały również do pałaców i dworów dawnych Prus Wschodnich, Zachodnich, Pomorza i Śląska.

Stan zachowania zespołu kafli dobry, na części kafli ubytki szkliwa, na licu i w partii kołnierzy, brak kilku kafli płytowych.

Publikowany i Literatura:
W. Wojnowska, J. Semków, Piece z fabryki C.W. Fleischmanna, Świat kominków 4 (45) 2015, s. 90-95
J. Semków, Piece z fabryki Christiana Wilhelma Fleischmanna zachowane na Warmii, Mazurach i Pomorzu, Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski, Olsztyn 10, 2018, s. 84-94

Wystawy:
Przyjaciele naszych długich zim. Piece kaflowe XIX-XX w. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, dawna wieża dzwonnicza, 2008-2018
Przyjaciele naszych długich zim. Piece kaflowe XIX-XX w. Muzeum Pomnika Historii Frombork - Zespół Katedralny, dawna wieża dzwonnicza, 2018-2020

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji6 maja 2021 (06.05.2021)
Datowanielata 80-90. XIX w., według oryginału z XVI w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
SygnaturaMF - R - 198
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Strona wwwfrombork.art.pl/pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.