Filiżanka

 


STATYSTYKI
  • 110 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 8 cm wysokości, 4,5 cm średnica wylewu
Materiał: porcelana szkliwiona, złocona, zdobienie malowaniem podszkliwnym
Technika wykonania: produkcja seryjna
Miejsce powstania: Königsberg, Prusy Wschodnie (obecnie Kaliningrad, Rosja)

Filiżanka bez uszka kształtem przypominająca odwrócony dzwon. Porcelana ręcznie malowana, szkliwiona i złocona. Złocenia w dużej mierze wytarte, ujawniające mleczną barwę spodnią. Pierwotnie wnętrze w całości złocone. Pozostałości barwy niewielkie, w górnej części wnętrza bardziej intensywne, w większości z silnymi prześwitami mlecznej bieli. Na dnie ręcznie ukształtowany dziesięciopłatkowy kwiat ze śladowymi pozostałościami złoceń.
Zewnętrzna krawędź przy wylewie zdobiona podwójnym złotym paskiem i wąskim ornamentem perełkowym w mlecznym odcieniu bieli pomiędzy nimi. Powierzchnia czoła dzielona na dwie części. Po jednej stronie pokryta malowidłem przedstawiającym miejski widok w pogodny dzień. Jasnobrązowy, wybrukowany plac w mieście lekko opadający ku lewej. Na nim spacerujące lub stojące pojedyncze postacie i grupki rozmawiających ze sobą, elegancko ubranych ludzi. Wśród nich mężczyźni w czarnych cylindrach i kobiety w barwnych sukniach o szerokich krynolinach i czepkach na głowach. Spadek terenu ukazany poprzez podmurówkę kamienicy na rynku ukształtowanej w trójkąt. Podmurówkę przecina trakt kilku schodków prowadzących do wejścia. Do budynku przylega kolejny po lewej, ustawiony w stosunku do niego pod kątem, na co wskazuje cień padający ukosem na fasadę. Kolejny budynek, przy prawej krawędzi rysunku to kamienica z zegarem i wysoką bramą o łukowatym zamknięciu. Wszystkie kamienice w rynku w stylu renesansowym. Są pokryte niskimi, błękitnymi dachami.
Po lewej z placu biegnie uliczka z kilkupiętrowymi kamieniczkami po dwóch stronach ukazanymi w perspektywicznym skrócie ku dołowi. Nad dachami po lewej stronie szara wieża kościoła z niewyraźnym krzyżem na iglicy wieńczącej błękitny hełm. Skrajnie po lewej fragment wysokiego, liściastego drzewa częściowo przesłaniającego pierwszą kamieniczkę.
Druga część biała gęsto pokryta malowidłem ze złotego szkliwa. To roślinne wzory symetrycznie ułożone po dwóch stronach owalnego, pionowego przetarcia – śladu po utraconym uszku filiżanki. Spiralnie poskręcane wici roślinne z liśćmi i pąkami przypominającymi róże. Otoczone pojedynczymi listkami lub drobnymi pękami listków łączonych po trzy lub usadowionych na krótkich gałązkach. Złocenia kryjące lub nakładane kilkoma muśnięciami z prześwitami bieli w partiach niektórych liści i pąków.
U dołu malowidło sięga kolejnego podwójnego złotego paska z ornamentem perełkowym w środku. Filiżanka osadzona na trzech złoconych lwich łapach. Dno szkliwione na biało z ozdobnym napisem „Schloss Köningsberg”.

Filiżanki z porcelany należą do kruchych i finezyjnych naczyń. Często z całej zastawy zachowała się jedyna sztuka, na podstawie której można określić status dawnego właściciela. Porcelana została wynaleziona w Chinach w X wieku, a do Europy dotarła w XIII wieku, kiedy Chiny odwiedził słynny podróżnik Marco Polo. Jej produkcja w Europie rozpoczęła się jednak trzy wieki później. Pierwsze prototypy pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku, ale dopiero w 1709 roku wynaleziono sposób produkcji porcelany twardej. Pierwsza fabryka porcelany w Europie powstała w Miśni niedaleko Drezna, kolejne we Francji i Anglii. Początkowo powielano wzory chińskie, ale z czasem zaczęto tworzyć dekoracje kulturowo związane z regionem. Pod koniec XVIII wieku receptura wyrobu porcelany została upubliczniona i rozpoczęła się produkcja w wielu miejscach naszego kontynentu. Jak inne wyroby rzemiosła artystycznego i użytkowego porcelana ulegała modzie na kształty i zdobienia.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 maja 2022 (11.05.2022)
Datowaniepocz. XIX w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.