Popielniczka

 


STATYSTYKI
  • 66 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 17 cm wysokości, 20 cm szerokości
Materiał: glina szamotowa wypalona, szkliwiona,
Technika wykonania: produkcja przemysłowa, zamówienie indywidualne

Popielniczka ze szkliwionej gliny szamotowej w odcieniu oliwkowej zieleni. Szkliwienie bardzo gładkie i błyszczące. Popielniczka jest sześciokątna, z różnymi ściankami. Tylna wyższa i na całej szerokości lekko wypukła. Z prawej i lewej łagodnie wznosi się tworząc na szczycie rodzaj płaskiego siedziska dla pełnoplastycznej figurki młodego mężczyzny. To drobny człowiek pochylający ramiona i głowę w przód. Ubrany w luźną koszulę z rękawami podciągniętymi do łokci i szerokie spodnie oraz fartuch sięgający do kolan. W prawej dłoni trzyma mały młotek o krótkim trzonku, w lewej trudne do zidentyfikowania narzędzie z trzonkiem. Między nogami przytrzymuje kwadratową formę z okrągłym wgłębieniem pośrodku. Stopy w szerokich chodakach wsparte na stopniu częściowo „zanurzonym” w szkliwie wypełniającym nieckę popielniczki.
Dwie boczne ścianki proste, nieznacznie zbiegające się ku środkowi. Trzy przednie ukształtowane we wklęsłe łuki z dwoma ostrymi rogami wystającymi w przód. U podstawy ścianki ozdobione podwójną, wypukłą linią z ciemniejszym zielonym zagłębieniem pomiędzy nimi.
Poza tylną ścianką wszystkie od góry płasko ścięte. Na trzech przednich pojedyncze wgłębienia na papierosy.
Na tylnej ściance od frontu po środku prostokątna płycina z motywem powtarzających się poziomo zygzakowatych linii. Na pozostałych frontach ścianek kolejno napisy: BLUMENFELD KACHELÖFEN (ścianka frontowa), Königsberg Telf. 37224 (ścianka po prawej od frontowej), Eisenzeug Schamottsteine (ścianka po prawej). Na lewej ściance w trzech rzędach napis: Glätte, Schmelz, Schamotte, z myślnikami na końcu słów, a pionowo za myślnikami słowo Öfen. Na ostatniej: Niederlage, a pod nim Bohlw. Garre 12.
Wnętrze popielniczki ukształtowane w rodzaj niecki i barwione na dnie bardzo ciemną zielenią rozjaśniającą się na boki, co przypomina wodę w sadzawce.
Od spodu glina nie szkliwiona, chropowata, w odcieniu bardzo jasnego brązu.
Dawniej popielniczki bywały przedmiotami ozdobnymi, eleganckimi, nawet kolekcjonerskimi. Rzemieślnicy nadawali im fantazyjne kształty związane ze stylistyką epoki. Wykonywano je z materiałów niepalnych: szkła, metalu, kamienia, porcelany i gliny. Dawne popielniczki są dzisiaj eksponowane w muzeach jako element wiedzy o dawnych mieszkańcach.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji11 maja 2022 (11.05.2022)
Datowaniepocz. XX w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.