Popiersie Immanuela Kanta (kopia amatorska)

 


STATYSTYKI
  • 123 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 45 cm szerokości, 80 cm wysokości, 21 cm głębokości
Materiał: barwiony gips


Popiersie Immanuela Kanta umieszczone na niewielkiej, okrągłej podstawie wykonane z gipsu barwionego na odcień brązu, sprawiające wrażenie odlewu z brązu.
Filozof przedstawiony w naturalistyczny sposób jako mężczyzna w średnim wieku o szczupłej twarzy i wystających kościach obojczyków.
Głowa prosto, lekko wysunięta do przodu. Lekko wijące się krótkie, rzadkie włosy częściowo przesłaniają czaszkę. Z przodu wysokie zakola z kilkoma pojedynczymi, wąskimi, falującymi pasmami pośrodku. Wysokie czoło z wyraźnie uwidocznionym kośćcem. Duże uszy przylegające do czaszki. Mocno zarysowane łagodne łuki brwi lekko wystające. Oczodoły wyraźnie zaznaczone od góry i po bokach, nikną pod wewnętrznymi kącikami głęboko osadzonych oczu. Górne i dolne powieki lekko opuchnięte. Pod dolnymi podwójne worki wyodrębnione łagodnymi konturami. Mocne kości jarzmowe z zapadniętymi pod nimi policzkami. Długi, prosty nos. Od nozdrzy, szeroko na boki poza linię ust biegną delikatne bruzdy. Górna warga wąska, ukształtowana falującą linią z opadającymi kącikami. Dolna krótsza, wydatna. Od ust po bokach kwadratowego podbródka głębsze bruzdy. Wąska szyja z mocno uwidocznionymi ścięgnami i wystającymi przez skórę kośćmi obojczyka. Dookoła szyi układająca się okrągłymi fałdami tkanina. Tworzy półokrągłą formę, z tyłu obciętą równą linią na wysokości łopatek, z przodu wydłużoną do piersi i także obciętą. Ukształtowana w delikatnie zwężający się ku dołowi prostokąt. Z przodu, tuż nad dolnym brzegiem tkaniny, rozstrzelonymi, drukowanymi literami wyryte: KANT. Popiersie ustawione na klockowatej, niewielkiej formie ściętej po skosie w tył i tworzącej solidny filar. Zintegrowane z tyłu z okrągłą podstawą ukształtowaną niczym klepsydra z dwoma krążkami: u dołu większym, u góry mniejszym. Na płaszczyźnie filaru z tyłu wyryte w gipsie daty 1724-1804 i poniżej skrótowo i niewyraźnie zapisane prawdopodobnie nazwy warsztatu lub nazwisko twórcy kopii popiersia z możliwymi do rozpoznania literami C, Mic…li, a pod nimi słowo „Berlin”.
Informacje
Popiersie Kanta jest kopią rzeźby wykonanej przez Carla Friedricha Hagemanna, który sportretował filozofa tuż przed jego śmiercią. Popiersia były elementem dekoracji wnętrz rezydencji i mieszczańskich kamienic, a ich historia sięga antycznej Grecji. Wielką popularnością cieszyły się w różnych okresach rozwoju Republiki i Cesarstwa Rzymskiego. Ogromna ilość replik antycznych popiersi powstała w XIX wieku. Wykonywano je z marmuru, gipsu, gliny lub jako odlewy z brązu.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji12 maja 2022 (12.05.2022)
Datowaniepocz. XXI w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.