Projektor filmowy

 


STATYSTYKI
  • 115 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 55х35х17 cm
Materiał: Metal, szkło, farba, lakier
Technika wykonania: Produkcja przemysłowa

Projektor filmowy w standardzie 16 mm. Główny moduł projektora to czarny metalowy równoległobok z poziomymi i pionowymi przetłoczeniami dzielącymi powierzchnie na kilka części. Z przodu, w górnej części nieco po lewej kilkucentymetrowy otwór, w nim, nieco głębiej szklana soczewka. Obok otworu z prawej biały napis Movector Super 16. Ponad napisem logotyp w formie spłaszczonego rombu z białą obwódką i ze stylizowanym napisem Agfa. Poniżej otworu mała szczelina z widoczną srebrną rolką. Na dole przedniej ścianki odchylane ramię. Na jego końcu oś i mocowanie szpuli na taśmę. Na górnej ściance podobne ramię z założoną szpulą i taśmą. Nieco z tyłu, prostokątna kratka wentylacyjna. Piasty obydwu szpul napędzane cienkimi paskami wychodzącymi z ze środka wewnątrz głównego modułu. Na tylnej ściance okrągły otwór z siatką w formie promienistych otworów, za nimi, wewnątrz modułu, wentylator. U dołu tylnej ścianki gniazdo sieciowe oraz obrotowy przełącznik napięcia zasilania. Na dolej krawędzi ściany wybite białe oznaczenie: J 16018 DZ. B. Pod gniazdem sieciowym biały napis ręcznie naniesiony farbą: PB 273. Lewy bok posiada otwierane drzwiczki, do których wewnętrznej strony przymocowana jest biała ceramiczna oprawka z wkręconą żarówka. Poniżej drzwiczek, srebrzyste pokrętło z oznaczeniem AMP po jego bokach dwa małe przełączniki. Na prawym boku, blisko przedniej ścianki nieduże czerwone pokrętło. Z górnej pełnej szpuli taśma filmowa wsunięta od góry do modułu. Liczne otarcia.
Firma Agfa została założona w 1867 roku w Berlinie przez chemika Paula Mendelssohna Bartholdiego (syna kompozytora Felixa Mendelssohna, który napisał Marsz weselny) i Karla Alexandra von Martiusa pod nazwą "Gesellschaft für Anilinfabrikation GmbH". Na początku 1872 roku doszło do fuzji z firmą Chemische Fabrik Dr. Jordan. 21 lipca 1873 roku spółka utworzyła spółkę akcyjną pod nazwą "Actien-Gesellschaft für Anilin-Fabrikation". AGFA to skrót utworzony z tego wyrażenia. Tłumaczenie nazwy to: "Spółka akcyjna produkcji aniliny". Anilina jest substancją stosowaną do wytwarzania barwników. Znak towarowy AGFA ujrzał światło dzienne 15 kwietnia 1897 roku. Pod tą nazwą firma znana jest do dziś. W różnych czasach przedsiębiorstwo produkowało aparaty fotograficzne i projektory filmowe, taśmy fotograficzne i filmowe, kasety audio i wideo, chemikalia itp.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji12 maja 2022 (12.05.2022)
Datowaniepocz. XX w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.