Kasa fiskalna

 


STATYSTYKI
  • 63 Wejścia

 

Opis

Wymiary: głębokość 40cm, szerokość 50cm, wysokość 48cm
Materiał: drewno, metal, szkło
Technika wykonania: produkcja przemysłowa

Drewniana kasa fiskalna na kwadratowej podstawie z szufladą kasową. Kasa węższa niż podstawa. Lewy bok gładki. Na prawym metalowa korba zakończona drewnianą nasadką w kolorze czarnym. Na przedzie od prawej 4 rzędy cyfr w pionie. Pierwszy rząd cyfr od 1 do 9, drugi od 10 do 90, trzeci od 1 do 9 i czwarty od 10 do 90. Przy każdym rzędzie cyfr po prawej pionowa szczelina z suwakiem. Od lewej strony gałka umieszczona w szczelinie. Nad gałką napis „National”, obok po prawej od napisu, za prostokątną szybką oznaczenie waluty: marek i fenigów. Na górze pośrodku za prostokątną szybką, na prawie całą szerokość kasy, szczelina obserwacyjna wyliczonej kwoty do zapłaty. Tył gładki na górze, ta sama i na tej samej wysokości co na przedzie prostokątna szybka, za którą po prawej stronie szczelina obserwacyjna kwoty do zapłaty.
Historia powstania kasy fiskalnej marki «National» sięga końca XIX wieku. James Ritty - właściciel baru w Stanach Zjednoczonych, zauważył, że jego przedsiębiorstwo przestaje przynosić mu dochody, ponieważ jego pracownicy, pieniądze otrzymane od klientów często wkładali do własnej kieszeni. Aby nie zbankrutować, James zaczął szukać rozwiązania tego problemu. W 1878 Ritty udał się do Europy parowcem, na którego pokładzie jego uwagę przykuł przyrząd liczący każdy obrót wału napędowego. Ritty postanowił wykorzystać zasadę działania tego mechanizmu do stworzenia urządzenia, które policzyłoby liczbę transakcji pieniężnych w jego barze. Po powrocie do Ameryki opowiedział o swoim pomyśle bratu Johnowi i poprosił go o skonstruowanie maszyny do rozliczania zysków, którą opatentowano 4 listopada 1879 roku.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji13 maja 2022 (13.05.2022)
Datowaniepocz XX w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.