Popiersie Królowej Luizy

 


STATYSTYKI
  • 109 Wejścia

 

Opis

Wymiary: 54 cm wysokości, 40 cm szerokości, 21 cm głębokości
Materiał: sztuczny kamień
Technika wykonania: produkcja indywidualna
realizacja warsztatu konserwatorskiego Nasledije Sp. z o.o., Petersburg, Rosja

Pełnoplastyczne popiersie młodej kobiety ze sztucznego kamienia imitującego biały marmur. Rzeźba w typie antykizującym ustawiona na niewielkim postumencie i okrągłej podstawie stanowiących jej integralną całość.
Głowa bardzo delikatnie zwrócona ku prawej z nieznacznym pochyleniem. Falujące włosy rozdzielone nad czołem i na boki i zebrane w wijących się pasmach do tyłu. Ozdobione wysokim diademem w stylu kokosznika z opadającym na plecy welonem. Na powierzchni diademu wypukły ornament roślinny utworzony z naprzemiennie rozwiniętych kwiatów lilii i siedmiopłatkowych kwiatów przypominających wiciokrzew. Na górnej krawędzi ozdobiony sześcioma okrągłymi wypustkami w regularnych odstępach. Welon opada w ciężkich fałdach z tyłu głowy i na plecy, częściowo fałdując się na prawym barku i przesłaniając włosy. Obcięty półokrągło tuż pod linią szyi. Owalna twarz kobiety o łagodnych rysach i delikatnym owalu. Nieznacznie zaznaczone brwi. Duże oczy o lekko opadających zewnętrznych kącikach. Nos długi, o rozszerzających się nozdrzach. Małe usta o wąskich wargach. Mały, okrągły podbródek. Szyja mocna, łagodną linią przechodząca w ramiona. Delikatnie uwidocznione obojczyki i ścięgna szyi. Od ramion ku podstawie popiersie przybiera kształt trójkąta o zaokrąglonych bokach. Kobieta ubrana w tunikę z lejącej się tkaniny. Pod szyją tworzą się trójkątne fałdy. Kilka nieregularnych marszczeń od barków w dół. Niewielki postument zwęża się ku dołowi kontynuując kształt trójkąta uformowanego z popiersia. U dołu ponownie się rozszerza do niewielkiej okrągłej podstawy o profilowanym brzegu.
Popiersie przedstawia królową Luizę Pruską, żonę króla Fryderyka Wilhelma III. Była zwolenniczką i inicjatorką przymierza rosyjsko-pruskiego przeciwko Napoleonowi. W 1806 i 1809 roku gościła w Królewcu. Już za życia zyskała wielką sławę dzięki wielkiemu patriotyzmowi i odwadze w podejmowaniu decyzji politycznych. Była także wzorem dobroczynności, a cztery lata po jej śmierci król Fryderyk Wilhelm III ustanowił Order Luizy przyznawany kobietom opiekującym się chorymi i ułomnymi. Jej imię otrzymywały kościoły w Prusach, między innymi, kościół ewangelicki w Królewcu.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 maja 2022 (14.05.2022)
Datowaniepocz XXI w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.