Kufer

 


STATYSTYKI
  • 141 Wejścia

 

Opis

Wymiary: wysokość 61cm, szerokość 130cm, głębokość 60cm
Materiał: drewno, metal
Technika wykonania: produkcja seryjna

Skrzynia z litego, polerowanego drewna z metalowymi elementami. Wieko i ścianki skrzyni skonstruowane ze ściśle przylegających desek połączonych w niemal niewidoczny sposób, z dopasowaniem słojów drewna oraz prostokątnych dekoracji na powierzchniach. Wszystkie powierzchnie minimalistycznie rzeźbione w geometryczne wzory. Nieznaczne ubytki i ślady użytkowania w drewnie i elementach metalowych.
Pudło skrzyni w kształcie regularnego prostopadłościanu z podstawą i wiekiem większymi i lekko wystającymi. Podstawa na czterech niskich, trapezowatych, zwężających się ku dołowi nóżkach o nieznacznych ubytkach w drewnie. Wystający fragment podstawy okalający całość tworzy profilowany gzyms. Na nim mocowane pudło.
Płaskie wieko podobnie do podstawy profilowane na wzór gzymsu. Rogi delikatnie zaokrąglone.
W płaszczyznach wieka i frontalnej ścianki skrzyni reliefowa dekoracja o tym samym wzorze naprzemiennie ułożonych pięciu pól: po trzy wąskie pionowe i dwa poziome prostokąty. Pola wydzielone przez głębokie żłobienia. Pionowe prostokąty w środku dekorowane pojedynczymi punktowo wykonanymi okręgami. Rogi pionowych prostokątów wcięte. W poziome prostokąty wpisana nietypowa figura geometryczna – do kwadratu, na bokach przy rogach dodane półkola, a w dolnym i górnym boku wycięte takie same półkola. W figurę tą w półkolach w rogach i centralnie w figurze wyżłobione okręgi, dodatkowo otoczone punktowymi żłobieniami. Wieko dodatkowo ozdobione ośmioma żłobionymi okręgami regularnie rozmieszczonymi przy dłuższych krawędziach.
Zamek skrzyni osadzony w górnej części pionowego, środkowego prostokąta ścianki. Ma kształt pionowego, podłużnego liścia o symetrycznych, ostrych końcach z ruchomym, dzwonkowatym kryciem dziurki od klucza. Obramienie zamku tworzą puncowane, czyli wybijane punkty.
Boczne ścianki skrzyni mają w centrum wystające przed lico poziome prostokątne pole, na którym wpisane są kolejne dwie prostokątne płaszczyzny z wciętymi rogami. Na nich masywne, metalowe, ruchome uchwyty. Po bokach uchwytów pionowe, prostokątne płaszczyzny – takie jak na ścianie frontowej.
Skrzynie drewniane służyły przechowywaniu bielizny pościelowej, obrusów, sztućców i innych domowych dóbr.  

 

Specyfikacja

Data archiwizacji16 maja 2022 (16.05.2022)
Datowaniekon. XIX w.
KategoriaMuzea ponad granicami
WłaścicielMuzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.