Skrzypce

 


STATYSTYKI
  • 247 Wejścia

 

Opis

Wymiary: długość 58 cm, szerokość pudła rezonansowego 19 cm, głębokość pudła rezonansowego 3 cm
Materiał: drewno
Technika wykonania: produkcja seryjna

Drewniane brązowe pudło rezonansowego z szyjką. Pudło rezonansowe zbudowane jest z dwóch lekko wypukłych płyt połączonych boczkiem. Boki wcięte w kształcie litery C. Przy wcięciach na płycie wierzchniej otwory rezonansowe w kształcie litery F, tzw. efy. U podstawy pudła ciemny drewniany guzik, do którego na nylonowej żyłce napięty jest drewniany czarny strunnik, zakończony czterema stroikami, tzw. śrubkami, umożliwiającymi zaczepienie i strojenie struny. Pośrodku pudła dociśnięty strunami wąski klinowaty podstawek. Do górnej części pudła przymocowana szyjka z czarną drewnianą chwytnią bez progów, zachodząca znacznie ponad pudło rezonansowe. Główka w kształcie na wpół rozwiniętego ślimaka z czterema drewnianymi kluczami w kolorze czarnym. 4 struny rozciągają się od początku chwytni, tzw. siodełka, do strunnika lekko załamując się na podstawku. Instrument mimo licznych śladów użytkowania jest bardzo zadbany, powłoka lakiernicza lśniąca. Skrzypce posiadają czarny futerał w formie walizki dopasowanej kształtem do instrumentu. Wewnątrz wyścielony jasno-beżowym aksamitem. Ponad miejscem spoczynku główki skrzypiec mała zamykana kaseta na akcesoria. Wieko futerału wyposażone w uchwyty dla dwóch smyczków, gdzie spoczywa jeden smyczek. Skrzypce marki Hopf należące do jednej z pierwszych uczennic, założonej w 1946 r. elbląskiej szkoły muzycznej. Wewnątrz mają wklejoną kartkę przeglądu lutniczego z 1897 roku.
Ciekawostka: Pomiędzy płytami rezonansowymi wstawiony jest drewniany kołek, zwany duszą. Można go dostrzec pod pewnym kątem w otworze rezonansowym. Jego zadaniem jest przenoszenie drgań z płyty wierzchniej na spodnią.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji17 maja 2022 (17.05.2022)
Datowanieprzed 1897 r.
KategoriaKolekcje prywatne Muzea ponad granicami
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.